RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2014 | 2014 Asgari Geçim İndirimi | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Recep Selimoğlu
TFRS / TMS Uygulamasına Yönelik Önemli Gelişme!
(02.09.2014)
Kuyumculuk Muhasebesi ve İşlemleri

MUHASEBECİLERE VE MALİ MÜŞAVİRLERE ÖZEL İNTERNET SİTESİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETSİZ ÜYELİK

Ücretsiz üye olun,
güncel bilgiler e-posta adresinize gelsin.

 
E-Posta Adresiniz:

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2014
Asgari Geçim İndirimi 2014
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Kıdem Tazminatı Fonu
Pratik Bilgiler 2014
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2014
Videolu Soru-Cevap
    (Yeni)
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  TFRS / TMS Uygulamasına Yönelik Önemli Gelişme!

  Malulen Emekliyim. Kamuda Memur Olarak Çalışırsam, Emekli Maaşım Kesilir Mi?

  Gece Vardiyasında Çalıştırılan Kadınlar İçin Yönetmeliğe Uymayanlar Cezalandırılır

  Ar-Ge Harcamalarında Kullanılacak Hesaplar

  Fatura Ödeme Merkezlerinde Kredi Kartı İle Yapılan Tahsilâtlar ve Beyanname Düzeni

  Kıdem Tazminatını Hak Edip Etmeme Fesih Tarihinde Belli Olur

  Limited Şirket Ortağına Ödeme Emri Tebliğ Edilmesi Durumunda Yapması Gerekenler Nelerdir?

  Kiracınız Ödemiyorsa Aidatları Sizden İsterler

  Hizmetlerimi Ne Zaman ve Nasıl Birleştirebilirim?

  Alkollü Sürücü Kaza Yaparsa Geçici İş Göremezliği Yarı Yarıya Düşer

  Tazminat Koşulları

  Apartman ve Site Çalışanlarına Ödenen Ücretlerin Vergilendirilmesi

  Genç Hanıma Ne Kadar Miras Kalır?

  Torba Böyle Çıkar!


YAZARLARIMIZ
İsmail DÜLGER
Yeminli Mali Müşavir
ismaildulger63@mynet.com








BANKA TEMİNAT MEKTUPLARI KOMİSYONLARI VE DAMGA VERGİSİ YANSITMA FATURALARINDA KDV UYGULAMASI

Tarih: 08.05.2009

          İşletmeler ticari faaliyetlerini sürdürürken  vadeli mal alımında bulundukları  firmalara verilmek üzere ; bankalardan teminat mektubu almakta ve bu mektuplar karşılığında  ilgili bankaya   komisyon ve damga vergisi ödemektedirler. Mükellefler  ödedikleri  bu masrafları  aralarındaki anlaşma gereği  mal alımında bulundukları  firmalara  fatura  ederken   katma değer vergisi hesaplayıp  hesaplanmayacakları  konusunda tereddüt  etmektedirler.

          3065 sayılı katma değer vergisi kanunun 1/1 . maddesine göre Türkiye de yapılan ticari, sınai, zirai  faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan  teslimler  vergiye tabi tutulmuştur.

         Kanunun 4. maddesinin 1.bendinde hizmet , teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek ,imal etmek ,onarmak ,temizlemek, muhafaza etmek ,hazırlamak, değerlendirmek , kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek şeklinde gerçekleşeceği belirtilmiştir.

         Satıcıdan vadeli mal alımında bulunan müşterilerin kendi adlarına aldıkları  banka teminat mektubuna ilişkin  komisyonları  satıcı firmaya yansıtmaları  ticari  faaliyet kapsamında tahsil edilen bir bedel olmayıp, masraf aktarımı  niteliğinde olduğundan katma değer vergisine tabi tutulmaması gerekmektedir.

          Bilindiği üzere,  Katma değer vergisi kanununun  17/4-e - 17/4-g maddesi uyarınca, banka ve sigorta muameleleri  vergisi  kapsamına giren işlemlerin ve damga pulu … katma değer vergisinden müstesna olduğu hüküm altına alınmıştır. Ayrıca; istisna kapsamında bulunan  hizmeti masraf aktarım faturasını  düzenleyenin bizzat yapmamış olması ise  istisnanın uygulanmasına engel olan bir unsur değildir.

           Bu durumda, banka ve sigorta muameleleri vergisi kapsamına girmesi nedeniyle katma değer vergisinden müstesna tutulan teminat mektubu komisyonlarının ve  istisna kapsamındaki damga vergisinin alıcılar tarafından  fatura düzenlenerek satıcı firmaya  birebir yansıtılması  işlemi katma değer vergisine tabi tutulmayacaktır.

           Kira sözleşmelerine istinaden ödenen Damga vergisinin kiracılara yansıtılmasında  katma değer vergisi  hesaplanıp hesaplanmayacağına  ilişkin olarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığınca verilen 25.02.2009 tarihli  özelgede  ise ; aslı katma değer vergisinin konusuna girmeyen veya vergiden müstesna olan masrafların aktarılmasında  katma değer vergisinin   hesaplanmayacağı , ancak masraf aktarımı yapılırken masraf tutarını aşan bir bedelin tahsil edilmesi halinde  bu aşan kısım üzerinden genel vergi oranında (%18) katma değer vergisinin hesaplanması gerektiği konusunda görüş bildirilmiştir.

            Yukarıda  yapılan açıklamalar dikkate alındığında, masrafların  karşı tarafa yansıtılmasında KDV uygulanıp uygulanmayacağı  konusunda karar verilirken masrafı doğuran işlemin KDV’sine tabi olup olmadığının göz önünde bulundurulması  gerekmektedir.

 

 

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)