EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Sibel Zaloğlu
İnsan Kaynakları Danışmanı
sibelzaloglu@gmail.com27 Mart 2018 Öncesi İşten Çıkanlara Vergi İadesi Geri mi Verilecek?

Soru: 27 Mart 2018 Öncesi İşten Çıkan Çalışanlar Geri Vergi İadesi mi Alacak?

Son günlerde çıkan gazete ve internet haberlerinden sonra, bu haberleri okuyup, aslını araştırıp, öğrenmeden işten çıkan çalışanlar, çıktıkları şirketleri arayarak veya gelerek kesilen vergi iadesi indirimlerinin hesaplanması talebinde bulunuyorlar.

Konuya açıklık getirmek gerekirse;

  • Öncelikle ilk önemli şart, 27 Mart 2018 öncesi, İKALE SÖZLEŞMESİ yaparak işten ayrılma şartı bulunmaktadır. İşten çıkarken, şirketinizle anlaşarak yapmış olduğunuz İkale sözleşmeniz yazılı, kaşeli yoksa bu tanındığı zannedilen hak zaten alınamıyor.
  • İkinci önemli şart ise; kıdem,(ihbar hariç) iş kazancı kaybı tazminatı, iş sonu tazminatı, iş güvencesi tazminatı gibi ödenen ücrete tabi banka yoluyla yapılan resmi hakediş yatırılışı söz konusu ise vergi kesilmiş olması gerekiyor.

Yani; (30.1.2019’da Resmi Gazete’ de yayımlanan 7162 sayılı kanunla, Gelir Vergisi Kanunu’na-GVK- eklenen Geçici Md. 89) a göre hakedişler üzerinden hesaplanan gelir vergisinin hesaplanıp ödenmiş olması da gerekiyor. 27 Mart 2018 tarihinden önce ikale sözleşmesi yoluyla işten ayrılma gerçekleşmişse de, bu sırada çalışana “normal ücret, ihbar tazminatı, izin parası” gibi ödemeler üzerinden kesilmiş olan vergilerin iadesi ise söz konusu değildir.

  • Üçüncü önemli şart ikale sözleşmesi ile ayrılmış olsanızda yazılı istifa yolu ile ayrılmamış ve işten çıkarılmamış olmanız gerekiyor.
  • Diğer önemli dördüncü şart ise, vergi iadesini almaya hak kazanıyorsanız, davalık durumda iseniz, davanızdan vazgeçmeniz, gerekmekte. Tekrar bu konuda geriye dönük dava açamayacağınızı bilmeniz gerekiyor.
  • Beşinci önemli konu ise, vergi iadesi almanız için her şartı taşıyorsanız, (5 ) Beş yıl geriye dönük zaman aşımına uğramamış olmanız gerekiyor

Örnek 1: 2012 te işten çıkmış iseniz 2017 yılında zaman aşımınız dolmuş oluyor, başvurunuz olsa da onaylanmayacaktır.2019 yılı öncesi (5) Beş yıl zaman aşımına dikkat edilmesi gerekmektedir.(Yani gelir vergisinin kesilmiş olduğu yıldan hesap yapmalısınız.)

Örnek 2: 2017 yılında işten çıkmışsanız, 2023 yılına kadar başvuru yapabilirsiniz.

 Kısaca özetlemek gerekirse 27 Mart 2018 öncesi işten yazılı, imzalı İKAME SÖZLEŞMESİ yolu ile karşılıklı anlaşarak çıkmış olmanız ve size ödenen bedel var ise vergi kesilmiş olması, vergi iadesi alabilmek için işten çıkış tarihiniz 2019 a göre, beş yıl geriye dönük zaman aşımına uğramamanız ve iş yerinizle davalık olmamanız gerekmekte.

Konu için başvuru yapacak çalışanların mutlaka işin erbabı uzmanlara danışmasında çok büyük önem bulunmaktadır.

Sevgiyle Kalın.

14.02.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM