EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Sezgi Kösem Ünlü
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
szgksm@hotmail.comStart Up’ların Geleceği ve Muhasebe

Değerli okuyucular,

Start up sözlük anlamı başlangıç, girişim, yeni girişim, sıfırdan işe başlayan bir şirket olarak tanımlanıyor.

Her start up’ın olmazsa olmazı, uygulanabilir iyi bir iş fikri, yetenekli ve hevesli kurucu ya da kuruculardır. Buna ilaveten, işletmenin startup sayılabilmesi için sahip olması gereken en önemli özellik de büyüme yeteneğidir. Yani startup’lar sürekliliğe sahip, gelişme ve geliştirmeye müsait girişim fikirleridir.

Bir iş fikrinin işletmeye dönüşme sürecinde, kurucuların amaçlarını gerçekleştirmek için,  çeşitli seçenekleri araştırması, geliştirmesi, değerlendirmesi ve en uygununu seçmesi gerekir.

Tüm bu süreçte teknik, mali, yasal ve ekonomik anlamda incelemeler yapılır, beklenen kârlılığın sağlanıp sağlamayacağının irdelenmesiyle beraber girişimciler muhasebe yönetimine olan ihtiyacın farkına varırlar.

Yeni başlayan işletmeler muhasebeyi, fatura, evrak ve angarya işler olarak görebilmekte, işlerin gelişmesiyle beraber muhasebe ve finans operasyonları için stratejik bir yönetime ihtiyaç duyulduğunu anlamaktadırlar. İşin başından stratejik olarak ele alınan bir muhasebe anlayışı, işletmenin gelişme aşamasında maliyet unsurunu önemli seviyede azaltır ve aşama aşama yapılan işlerin muhasebe tarafından yorumlanması gidişatın başarısını ortaya koyarak işletme geleceği için bir öngörü oluşturur çünkü muhasebenin ürettiği verilerden yararlanarak girişimin geleceğine yönelik önemli ipuçları elde edebilir Defter tutmak ve evrak işleri muhasebe yönetimi değildir.

Yatırım alma, teşviklerden yararlanma, vergi iadeleri, istisnalar gibi şirketin finansal yükünü hafifletecek ya da ciddi finansal yükler altına girilecek kritik kararlarda doğru muhasebe danışmanlığına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir Mali Müşavirden Startuplara Öneriler:

İş modelini yeni oluşturmaya başlayan girişimciler, muhasebe operasyonlarını başlangıçtan itibaren önemsemeliler.

Şirketi kurulmuş ve belli bir yol ilerlemiş girişimler, şimdiye kadar elde edilen muhasebe verilerinin kalitesini sorgulamalıdır.

Finansal raporlar ve mali analizler düzenli takip edilmeli olası krizlere girmeden önlem alınmalıdır.

Teşvik ve destek programları takip edilmelidir

04.09.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM