YAZARLARIMIZ
Selçuk Turgay Azak
Vergi Müfettişi
selcukturgayazak@hotmail.comFed’in (Amerikan Merkez Bankası) Faiz Kararı

07.02.2019 tarihinden bu siteden yayımlanan yazımızda ABD ekonomisinde iyileşme olmasına rağmen büyümenin yavaş olması gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda 2019 yılında FED’in (Amerikan Merkez Bankası) 2018 yılına nazaran faiz artırımı konusunda daha güvercin bir duruş sergileyeceğini ifade etmiştik. Yazımızın sonuç bölümünde de FED’in özet olarak 2019 yılında reel ekonominin ve bu kesimleri temsil edenlerin beklentileri ile kendi politika takvimi arasında sıkışacağı ve ‘büyüme – enflasyon’ ile ‘büyüme – sıkı para politikası’ ikilemleri arasında zorlu bir süreç geçireceği ifadeleri eklenmişti.

Söz konusu yazımızın yukarıda yer alan ilgili bölümlerinde de anlaşılacağı üzere öngörülerimiz büyük oranda gerçekleşti. Çünkü FED 20.03.2019 tarihinde sona eren toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Diğer taraftan 2019 yılı için faiz artırım beklentisi sıfıra, 2020 tarihinde ise 1’e düşürüldü. Bu önümüzdeki 2 yıl içinde ciddi bir faiz artırımının gelmeyeceğinin göstergesi olarak algılanabilir. Yani FED faiz artırımı konusunda piyasaya daha sakin ve güvercin bir duruş sergileyeceği mesajını verdi. Peki FED faiz artırımı konusunda daha önce bu kadar kararlıyken bu fikir dönüşmesi neden gerçekleşti? Bunun temelde iki sebebe bağlayabiliriz. İlk sebep 07.02.2019 tarihinden yayımlanan yazımızda da değindiğimiz gibi başta ÇİN ile olmak üzere dış ticaret savaşları olabilir. Dış ticarette rekabet yaşanırken güçlü dolar bu konuda ABD’nin elini zayıflatabilir. Doların çok güçlenmemesi için faiz artırımında da duraksamaya girilmiş olabilir. İkinci sebep ise revize edilen büyüme ve işsizlik rakamlarıdır. FED 2019 için GSYİH artışı tahminini yüzde 2.3'ten yüzde 2.1'e, 2020 yılı GSYİH artışı tahminini ise yüzde 2.0'den yüzde 1.9'a indirdi. 2019 işsizlik tahmini yüzde 3.5'ten yüzde 3.7'ye, 2020 işsizlik tahmini yüzde 3.6'dan yüzde 3.8'e yükseldi. Bunun anlamı ise şu: ABD ekonomisindeki yavaşlama teyit edildi, söz konusu yavaşlamanın resesyona dönüşmemesi için FED faiz artırımından bir süreliğine vazgeçti. Çünkü önümüzdeki iki yıl için faiz artırımı uygulanmayacak olmasına rağmen büyüme rakamları aşağı doğru ve işsizlik rakamları ise yukarı doğru revize edildi. Normalde ne olması gerekirdi? FED’ in faiz artırımında vazgeçmesi fiyatlama yönünden önümüzde süreçte büyüme rakamlarını yukarı yönlü ve işsizlik rakamlarını aşağı yönlü revize ettirmeliydi. Ancak ekonomideki yavaşlama faiz artırımından vazgeçilmesine rağmen teyit edilmiş oldu.

Bu veriler ışığında önümüzdeki süreçte reel ekonomik verilerin olumsuz yönde ve resesyonu işaret edici şekilde ortaya çıkması durumunda FED’in faiz azaltımına gideceği bile konuşulur hale gelebilecektir.

26.03.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM