YAZARLARIMIZ
Salih Karaoğlu
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bilim Uzmanı
salihkaraoglu_@hotmail.comDüzenlenen Faturalarda İlgili Referansların Yazılması

Tarih: 17.07.2017

Dönem içerisinde, düzenlediğimiz satış faturaları bir takım sebeplerle firmalara; iade, fiyat farkı, miktar farkı, yansıtma hasar bedeli vb. adlar altında geri dönüşü olabilmektedir.

Ancak, uygulamada düzenlenen bu gibi faturalara; hangi faturaya ait olduğu, numarası, hesaplama şekli, kimin referansı ile hazırlandığı vs. tüm fatura içeriğini açıklayan bilgilerin yer almadığı görülmektedir. Hatta bunu kurumsallaşmış firmaların muhasebe birimleri dahi  yapmaktadır.

Görülen faturalarda, fatura açıklama kısmına “miktar farkı”, “fiyat farkı”, “hizmet bedeli” gibi yazılarak; bunun hangi faturaya ait olduğu yazılmamakta, bunun içeriğini öğrenmek içinde günlerce firmanın muhasebe birimi ile konuşmalar, yazışmalarla çözüme kavuşturulmaktadır.

Ülkemizde görülen muhasebe uygulamalarında, bu işlemler ile ilgili gerekli hassasiyet gösterilmediği görülmektedir. Halbuki yurtdışında bu işlemler çok dikkatli ve yerinde yapılıyor. Bu gibi durumlarda, faturanın hangi faturaya ilişkin ise, o faturanın tarihi ve numarası, ürün cinsi, ilişkili kişi vb. tüm bilgiler yer almaktadır.

Sonuç olarak, değerli meslektaşlarım; konusu iade, fiyat farkı, miktar farkı vb. açıklama gerektiren konularda fatura düzenlediğimizde, faturanın açıklama kısmına gerekli referansları yazalım, hem siz zamandan kazanın, hem de kazandırın.

 

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

GÜNDEM