EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Sadettin Ural
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
sadettinural@gmail.comİkincil İşlem Görmüş Ürün

İkincil İşlem görmüş ürün asıl ürününün elde edilmesi esnasında meydana gelen ve üretim sonucu fiziken ortaya çıkan, ekonomik değeri olan asli ürün dışında ortaya çıkan üründür. Örneğin buğday alınarak buğdayın işlemden geçirilmesi sonucu un, irmik ve kepek elde edilmesidir. Burada un ve irmik asli ürün olurken kepek ikincil işlem görmüş ürün olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde tekstil sektöründe kumaşın ceket, pantolon, elbise gibi ürünlerin yapımı sırasında artan kumaş parçalarının minder, yastık, kumaş oyuncak gibi farklı ürünler için hammadde olarak kullanılmaktadır. Yine ipliğin halı üretiminde kullanılması sonucu asli ürün olarak halı üretilirken, kırpıntı, geçiş, saçak ve kenar gibi üretim sonucu elde edilen ve geri dönüşümde özellikle trikoda kullanılan ve ekonomik bedeli olan ikincil işleme tabi tutulmuş ürünler meydana gelmektedir.

Dahilde İşleme Rejimi kapsamında üretimin bünyesine giren imalat süreci sonunda meydana gelen bu ürünler fire olarak kabul edilmemekte ve firmalar tarafından değerlendirilerek farklı bir sektör için üretilecek bir ürününün hammaddesi olabilmektedir.

Genellikle fire dökülme, kaybolma, bozulma, yok olma ya da üretim sonucu buharlaşma şeklinde ve ekonomik bir değer taşımayan, başka bir ürün için hammadde ve yardımcı madde niteliği taşımayan üretim artığı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Dahilde işleme rejimi kapsamında ithal edilen ürünler rejim kapsamında üretilerek serbest dolaşımdaki malın tekrar yurtdışına çıkarılmasında ürünün bünyesine dahil olan ve ithalat aşamasında ertelenen vergi terkin edilmekte, üretim sonucu oluşan ikincil işlem görmüş ürün yurtiçinde değerlendirilerek millileştirilmekte ve vergi dışı bırakılarak rejim dışına çıkılmaktadır. Bu işlem sonucu tecil edilen verginin bir kısmı terkin edilememektedir.

Özellikle tekstil, konfeksiyon, deri ve deri ürünlerine ilişkin olarak Ekonomi Bakanlığı tarafından 13.05.2015 tarihinde 2015/2 sayılı dahilde işleme rejimi ihracat genelgesi ile belge talep edilirken ikincil işlem görmüş ürünler için bu kayıpların önüne geçilmiştir.

Dahilde işleme rejimi kapsamında verilen belgelerin kapamaları esnasında ikincil işlem görmüş ürünler ile ilgili yapılacak işlemlerde yukarıda bahsedilen genelge kapsamında  hesaplanan vergilerin ödemeleri yapıldıktan sonra  belgeler kapatılmakta böylece tecil edilen vergilerin tamamı terkin edilmektedir.

18.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM