YAZARLARIMIZ
Mehmet Uğur Yavuz
Sosyal Güvenlik Denetmeni
m.uguryavuz@gmail.comDul ve Yetim Aylığı Reddi Miras Durumunda Bağlanır Mı?

Ölen kişinin geride kalanlara bıraktığı borçların fazla olması durumunda yani terekenin borca batık hali karşısında vefat eden kişinin ardında bıraktıkları reddi miras müessesesinden istifade edebilirler. Reddi miras hakkını kullanan mirasçılar ölüm tarihinden itibaren üç ay içinde mirası reddedebilirler.

AYLIK BAĞLANABİLİR

Müteveffanın dul eşi ve çocuklarının mirası reddetmeleri, ölen kişiden bağlanabilecek dul ve yetim aylığının da reddi anlamına gelmez. Bir diğer ifadeyle reddi miras durumunda, mirası reddeden eş ve çocuklara, aylık bağlanması yönünden yasal bir engel yok. Bu sayede, mirasçılar hem batık terekenin borçlarından kurtulup, hem de ölen kişiden kendilerine aylık bağlatabilirler.

VEFAT EDEN KİŞİNİN PRİM BORCU VARSA

Dul ve yetimlere ölüm aylığı bağlanabilmesi için vefat eden kişinin SGK’ya prim borcu olmaması gerekiyor. Müteveffanın ölüm aylığı şartları için gerekirse hak sahiplerinin yurt dışı borçlanma, askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi borçlanmalarla eksik günler tamamlayabileceklerini de bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum.

ÖLEN SİGORTALIDAN DOLAY BAĞLANACAK AYLIKLARIN ORANI

Ölen sigortalının eşine bağlanacak dul aylığının oranı dul eşin çalışması veya SGK’dan aylık alması durumunda farklılık göstermektedir. 5510 sayılı Kanuna göre ölüm aylıklarının hisselerinin paylaştırılmasında hak sahiplerinin sayısı ve akrabalık durumuna göre farklılık göstermektedir. Ölen sigortalının anne ve babası hak sahibi durumunda ise bunlara bağlanacak aylık oranı % 25’i geçemeyecektir. Çocuklarının aylıklarının her birinin hisse oranı % 25 olup, çocukların hem annesiz hem babasız olması durumunda bu oran % 50 olarak ortaya çıkacaktır. Ölen sigortalının eşinin hak sahibi olması durumunda; çalışması veya aylığı olması durumda % 50, diğer durumlarda ise % 75 hisse oranında aylık bağlanmaktadır. Bağlanacak aylık oranı sigortalının aylığını geçemeyeceğinden geçmesi durumunda hak sahiplerinin maaşlarından indirim yapılmaktadır.

12.10.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM