YAZARLARIMIZ
Hüseyin Özdemir
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
huseinozdemir@hotmail.comETGB İle Mikro İhracat ( Hızlı İhracat )

Mikro ihracat, birçok sektörde yoğun olarak kullanılan bir ihracat yöntemi. Ağır olmayan ve mal değeri yüksek olmayan ürünler için gümrükçü, nakliyeci ve sigortacı ile organizasyon yapmaya gerek kalmadan ihracat yapabiliyorsunuz .

Mikro ihracat, brüt ağırlığı 150 kg ve 7.500 EUR tutarına kadar olan ürünler için ETGB ( Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı ) ile yurt dışına mal satışına verilen isimdir. Mikro ihracatta düzenlenen bir gümrük beyannamesi yok. Onun yerine ekspres taşıyıcılar ( DHL,UPS,TNT vb.)  tarafından düzenlenen ETGB var. Bu belgeyi de gümrük müşavirlerinin düzenleme yetkisi yoktur.

Mikro İhracat yapabilmek için taşıyıcı firmalara temsil yetkisi,iş emri (Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu ), Türkçe fatura aslı ve yurtdışına hazırlanan ticari fatura ( İngilizce ) ile birlikte yetkili kargo şirketine teslim etmemiz yeterlidir. Bundan sonraki işlemler yetkili kargo şirketi tarafından yürütülmektedir.

Mikro İhracatın KDV İadesi Açısından Değerlendirilmesi

Mükellefleri bürokratik işlemlerden ve kırtasiyecilikten kurtaran mikro ihracat aynı zamanda KDV iadesi olanağı sağlaması noktasında da önemlidir. İnternetin gelişimiyle beraber kurulan küresel ölçekteki e-ticaret sitelerine entegre olan mükelleflerin yurt dışına gönderdikleri ürünlerin karşısında yüklendikleri KDV’yi iade alabilmeleri için, Gümrük Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan ve Vergi Daireleri Otomasyon Projesi’ne (VEDOP) (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) sistemine aktarılan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)’nin çıktısını vergi dairesine ibraz etmeleri, ETGB dökümünün çıktısı alınamadığı durumlarda da düzenlenen beyannameye ilişkin bilgileri içeren bir yazının operatörden alınması yeterli olacaktır.

17.04.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM