EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Fadıl Koçak
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
fadilkocak06@gmail.comİkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretinde Yeni Dönem

İkinci el taşıt alım satımlarda 2019 ve 2020 yıllarında tabiri caizse liyakat esasına geçiliyor diyebiliriz. İşi ehline vermek elbette çok önemlidir. Bu deyimden yola çıkarak 13.02.2018 tarih 30331 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik ile; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların ikinci el motorlu kara taşıtı alım satım faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletme, toplu işyeri ve pazarlarda aranan şartları, ödeme yöntemleri belirlenmiştir. Okuduğunuz üzere sadece alım satım konusunda değil alım satım yapılacak yerlerin de belli şartlar taşıması gerektiği belirtilmiştir. Peki bundan böyle kimler araç alım satımı yapabilecek bir göz atalım.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretiyle İştigal Edebilecek Kişiler

İkinci el motorlu kara taşıtları ticareti temelde tek şarta bağlanmıştır. Bu da işletmesi adına yetki belgesi alınması şartı. Yetki belgesi, işletmenin bağlı bulunduğu Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilir, yenilenir ve iptal edilir. Yetki belgesi her iş yeri için ayrı ayrı düzenlenir ve 5 yıllık geçerlilik süresi vardır.

Yetki belgesi almanın şartları ise;

  • İşletmenin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gerekir.
  • Esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olunması
  • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması
  • Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün;
  • On sekiz yaşını doldurmuş olması
  • En az lise mezunu olması
  • İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması
  • Konkordato ilan etmemiş olması
  • Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu (seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

Faaliyete ilişkin birçok yenilikleri de bünyesinde barındıran bu yönetmelikle, ilgili kişilerin geçiş sürelerini takip ederek kendilerini, çalışanlarını ve işyerlerini yönetmelikte belirtilen şartlara uygun hale getirmeleri gerekmekte, aksi halde 3.000,00TL idari para cezasıyla karşılaşacaklardır.

05.12.2018

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM