YAZARLARIMIZ
Ali Koçyiğit
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
kocyigit_ali@hotmail.com2.El Oto Alım Satımı Yapanların KDV Sorunu Çözüldü

22 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 845 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve 26 Mart 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 26 Seri numaralı KDV Tebliği ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan mükelleflerin KDV sorunları çözüldü.

Neler Değişti?

  • İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan mükelleflerin en büyük sorunlarından birisi olan KDV ödemeden satın aldıkları motorlu kara taşıtlarının satışında satış bedelinin tamamı üzerinden KDV hesaplamaları uygulamasına son verilerek ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan mükelleflerce, KDV mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil) alınarak vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satılan ikinci el motorlu kara taşıtı tesliminde KDV matrahı, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar olarak belirlendi. Şöyle ki KDV mükellefi olmayanlardan veya istisna kapsamında KDV ödenmeksizin alınan ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışında düzenlenecek faturalarda alış bedeli ile satış bedeli arasındaki fark üzerinden KDV hesaplanacaktır.

Tebliğin yayımlandığı 22/3/2019 tarihinden itibaren ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce;

  • %1 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %1,
  • %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %18

KDV oranı uygulanacaktır.

Örnek;

ABC Ltd.Şti. oto alım satım işleri faaliyetinde bulunmaktadır. Vergi mükellefi olmayan Ahmet Bey’den 100.000 TL tutarında ikinci el otomobil satın almıştır. Bu aracı aldığı şekilde(vasfında değişiklik yapmadan) 110.000 TL’ye sattığını kabul edelim.

Buna göre; (Satış Fiyatı-Alış fiyatı) 110.000-100.000=10.000*%%18=1.800 TL KDV hesaplayacak ve 111.800 TL fatura kesecektir.

Diğer Hususlar;

  • İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan mükelleflerin 22/3/2019 tarihinden itibaren alım-satıma konu ettikleri binek otomobillerin alış belgelerinde gösterilen KDV indirim konusu yapılabilecek. Ancak söz konusu mükelleflerin alım-satım amacı dışında satın aldıkları ve işletmede kullandıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV indirim konusu yapılamayacaktır.
  • İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunan mükelleflerin 22/3/2019 tarihinden önce alım-satıma konu etmek üzere satın alıp 22/3/2019 tarihi itibarıyla henüz satılmamış olan ve ticari mal stoklarında bulunan binek otomobillerin alış belgelerinde gösterilen ve daha önce indirim konusu yapılamayan KDV tutarları, bu araçların teslim edildiği döneme ilişkin KDV beyannamesinde indirim konusu yapılabilecektir. Ancak, söz konusu binek otomobillerin daha önce indirim konusu yapılamadığından maliyetine dahil edilen KDV tutarlarına ilişkin kayıtların düzeltilmesi gerekmektedir.

Son olarak yukarıda yer alan düzenlemeler 2. El otomobil ticareti yapanlar içindir. Bunun dışında kalan mükelleflerin 1. El ve 2. El otomobillerde uygulayacakları KDV oranında bir değişiklik yapılmamıştır.

08.04.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM