RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2015 | Asgari Geçim İndirimi 2015 | Reklam | Bize Ulaşın    


SMMM Tuğba Balıklı
Bağımsız Denetim ve UFRS ile Firmanızın Değerini Arttırın
(03.03.2015)
Kuyumculuk Muhasebesi ve İşlemleri

MUHASEBECİLERE VE MALİ MÜŞAVİRLERE ÖZEL İNTERNET SİTESİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETSİZ ÜYELİK

Ücretsiz üye olun,
güncel bilgiler e-posta adresinize gelsin.

 
E-Posta Adresiniz:

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2015
Asgari Geçim İndirimi 2015
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Kıdem Tazminatı Fonu
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2015
Videolu Soru-Cevap
    (Yeni)
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Emekli Olan Kız Çocuğu Ana-Babadan Aylık Alamıyor

  Bağımsız Denetim ve UFRS ile Firmanızın Değerini Arttırın

  Kira Gelirinizi Vergi Dairesine Gitmeden Beyan Edebilirsiniz

  Katar 2022’ye Kırmızı Kart!

  Terkedilen Faaliyetten Doğan Zarar Yeni Başlanan Faaliyetten Mahsup Edilebilir Mi ?

  Aynı Konuda Farklı Özelge Verilmesi Mümkün Mü?

  Kıdem Tazminatı Fonu Kesinleşti. Çerçevesi De Hazır: Yeniye Zorunlu Eskiye Seçmeli

  Evlenen Kadının Kıdem Tazminatı Tartışması

  Madenci Eşlerinin Cesur Haykırışı

  Öğretmenlerin Özel Sektör Sürelerinin Kamudaki Etkisinde Önemli Noktalar

  Avulatlık Ücretlerinde KDV

  SGK’dan Engelli Teşviğinde Önemli Adım

  Stajın Emeklilikte Sayılması İsteniyor

  Aynı Gün Giriş Çıkış Tazminatı Öldürmez


BASINDAN YAZILAR
Emekliden kesinti işi büyüyor / Ali Tezel » Muhasebe TR


04.03.2010

DİLEKÇE ÖRNEĞİ: Emeklilerin Maaşlara Uygulanan Kesintilerden Kurtulmanın Yolu

Bir lirası bile çok kıymetli olan emeklilerden yapılan kesinti de kesinti yapılan emekli sayısının 770 bin olduğu ve kesinti miktarının da 18 lira olduğu ortaya çıktı. Yetkililerden tek bir ses çıkmazken, İşçi, Memur, Bağ-Kur emeklileri derneği başkanı Hamdi Öz kesintilerden SGK yöneticilerinin de pay aldığını iddia etti…

***Emeklinin aylığına haciz bile gelemez

Yasalarımız gereğince emeklilerin aylıklarından tek bir kuruş kesinti yapılamaz hatta bırakın kesintiyi bankalar da dahil olmak üzere hiç kimse emeklinin borcu için aylığına haciz bile getiremez. Emeklinin zaten kıt kanaat idare etmeye çalıştığı üç kuruş aylığından kesinti yapılabilmesi için emeklinin mutlaka yazılı muvafakatı (izni) gerekir.

 

***SGK gelen listeye göre kesinti yapmış

Ancak, SGK yasaları hem çalışan ve emekli aleyhine yorumlamayı sevdiği ve adet edindiği için de şimdi Şubat 2010 ayında tam 770 bin emeklinin aylığından 18 lira kesinti yapıp, toplam 13860000 (onüçmilyonsekizyüzaltmışbin) lirayı eski (TİED) Türkiye İşçi Emeklileri Derneği yeni adı (TÜED) Türkiye Emekliler Derneği’ne aktarmış.

770 bin emekliden kesinti yaparken, sadece TÜED yönetimi tarafından gönderilen listeye göre (bu emekliler gerçekten TÜED’e üye mi değil mi diye araştırılmadan) emekli aylıklarından Şubat 2010 ayında kesinti yapılmış.

 

 

***TÜED yönetimine plaza

Emeklilerden yasadışı bir şekilde kesilen üyelik aidatları ile Ankara’da Anıtttepe Mah. Işık Sokak No:11 adresinde Dernek Yönetim kurulu üyelerine her bir katında bir yönetim kurulu üyesinin oturduğu, banyolu, yatak odalı, ultra lüks plaza da yaptırıldı. Derneğin giriş katında sadece 20 metrekarelik bir alan ise dernek üyeleri gelince otursunlar diye banklarla döşendi.

Öte yandan, TÜED yönetim kurulu üyeleri ile Şube yöneticilerine her ay bu paradan milyonlarca lira aylık ödenmiş.

 

***Hamdi ÖZ, paradan SGK yöneticileri de pay alıyor diyor

Dün HABERTÜRK TV ekranlarında saat 14.00 de yayınlanan GÜNDEM programına bu konuyla ilgili olarak konuk oldum. Programa telefon ile katkı veren İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği başkanı Hamdi Öz’ün iddialarına göre kesintilerden SGK yöneticilerinin de pay aldığını iddia etti. Dediğine göre TÜED’e danışmanlık yaptı gösterilen, rapor yazı denilen SGK yöneticileri de emeklilerden kesilen paralardan nemalanmış.

 

***SGK’ya dilekçe gönderin

TÜED’in SGK’ya gönderdiği 770 bin kişilik emekli listesinde kimlerin olduğu ise bir sır. Ne TÜED yönetimi ne de SGK çok yoğun çabalarımıza karşın bu listeyi açıklamıyor. İşte bu sebeple hangi emeklilerin aylıklarından TÜED dernek aidatı adı kesinti yapıldığı bir sır. Şimdi tüm emeklilerin yapması gereken, SGK’ya aşağıdaki örnek dilekçeyi gönderip, kendisinden kesinti yapılıp yapılmadığını öğrenmek ve kesinti yapılmış ise iadesini istemek.

 

***

Örnek Dilekçe

 

“Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na

 

 

Kurumunuzdan ……………….. tahsis ve …………. Sicil numarası ile emekli (dul-yetim) aylığı almaktayım. Hiçbir emekli derneğine üye değilim, emekli aylığımdan Dernek üye aidatı adı altında kesinti yapılmasına da bu güne kadar yazılı olarak hiç izin vermedim.

Bu sebeple emekli aylığımdan hiçbir kesinti yapılmaması ile aylığımdan kesinti yapılmışsa iade edilmesini talep ediyorum. Talebim gerçekleştirilmediği takdirde yasal yollara müracaat edeceğimin bilinmesini isterim.

 

ADRES:                                                                                 Ad-Soyad-İmza-Tarih”

 

 

***Bilgi Edinme’den bilgi de isteyin

Bu arada emekli aylığınızdan gerek TÜED üyeliği için dernek aidatı gerekse de başka kişi ve kurumların kesintilerini öğrenmek için www.sgk.gov.tr web sayfasının sol tarafında bulunan BİLGİ EDİNME bölümündeki formu doldurup, gerek bilgisayar üzerinden gerekse de formu yazdırıp posta ile gönderin. Bilgisayar üzerinden gönderecekseniz  alındı numarasını kontrol edin ve bu numara ile cevap bekleyin.

 

***Gerekirse dava ve şikayet edin

Hepsi nasılda kesilen rakam 18 lira bu para için kimse uğraşmaz diyor ve bu sebeple de rahatlar. Ancak, 18 lirada olsa emekli aylığınızdan kestikleri parayı SGK size geri ödemezse gidin bulunduğunuz yerdeki İş Mahkemesinde SGK’yı dava edin.

Ayrıca da İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’na da sizi haberiniz olmadan dernek üyesi yaptıkları için şikayet edin.

 

Tekel işçileri için süre artık yok

Danıştay verdiği karar ile Tekel işçileri daha doğrusu özelleştirmeden gelen işçilerin 4/C’ye geçişi için süre konulması kararını iptal etti. Bu sebeple, artık Tekel işçileri diledikleri zaman 4/C’ye geçebilirler, süre yok. Öte yandan, Tekel işçileri eylemlerinin 57 inci gününde 4 hak getirmişlerdi şimdi buna 5 inci de eklendi. Sırada 4/D var. Eylemlerine devam ederlerse ya Hükümet seve seve 4/D’yi verecektir veya Danıştay kararı ile 4/D’ye geçeceklerdir. Örgütlü toplum olmanın farkı işte burada….

 

Kızılay Çalışanları 4/B’ye geçmeyin

Tekel işçilerinin 4/D (kamu işçiliğinden) 4/C’ye (köle işçiliğe) geçirilmesine benzer bir şekilde, Sağlık’ta TAM GÜN Yasası ile Kızılay’a ait sağlık işletmelerinin Sağlık Bakanlığına devri gündemde. Devir ile Kızılay’da çalışanların da 4857 sayılı İş Kanunu kapsamındaki çalışmalarına son verilerek 4/B’ye (memur köleler) geçirilmesi yasalaştı.

Ancak, emekliliği gelmiş ve uzatmaları oynayan Kızılay çalışanlarına kesinlikle 4/B’ye geçmeyin derim. Çünkü, şu an ayrılırlarsa kıdem tazminatlarını tavan rakam olan 2435 liradan alacaklar ama 4/B’ye geçtikten sonra ayrılırlarsa bu rakam 1300 liraya düşecek. Öte yandan, bugün emekli olsalar kaç para emekli aylığı alacaklarda 4/B’de çalıştıkları her ay bu emekli aylıkları 2 lira düşecek.

Ayrıca, emekliliği gelmemiş olanların da ilerde alacakları kıdem tazminatları düşecek. Şu anda aldıkları aylıkları da 4/B’ye çevrilecek ve 1200-1300 lira arasına inecek.

Kaynak: Haber Türk