RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2016 | Asgari Geçim İndirimi 2016 | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM İsmail Dülger
Kurum Aktifine Kayıtlı Taşınmazın Kiraya Verilmesinde KV ve KDV İstisnası Uygulaması
(30.06.2016)

E-bültenimize kayıt olun, yeni yazılar e-posta adresinize gelsin!..   

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2016
Asgari Geçim İndirimi 2016
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Doğum Yardımı
Pratik Bilgiler
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2016
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Organize Sanayi Bölgeleri İle Küçük Sanayi Sitelerine Ait İktisadi İşletmelerde Mükellefiyet

  Rezerv Opsiyon Mekanizması

  Kurum Aktifine Kayıtlı Taşınmazın Kiraya Verilmesinde KV ve KDV İstisnası Uygulaması

  Sanayi Sicil Kaydı, İşletme Cetvelinin Bildirimi ve Yaptırımlar

  Vergi İncelemesine Başlamazdan Önce Vergide Düzeltici Beyan

  Stajyerlere Ücret Ödemesi ve Sigorta Yapılacak Mı?

  Apartmana Hekim Yarın Yürürlükte

  Varlık Barışından Önce Vergi Barışı

  Hava Limanı Mağdurları Gelir,Aylık ve Terör Tazminatı Alabilir

  Vergi Barış Kanunları ve Fon Uygulamaları

  Kooperatiflerin Kurumlar Vergisi Mükellefiyeti

  Asgari Ücret Artışının Devletin Vergi Gelirlerine Etkisi

  Mali Tatil Geliyor

  En Cazip Varlık Barışı Geliyor


BASINDAN YAZILAR
Eşler vefat halinde birbirlerinin maaşının yüzde kaçını alırlar? / Lütfi Köksal » Muhasebe TR


Nurten Kırcalı / DÜZCE
1951 doğumluyum, 1998 Bağ-Kur girişliyim, 2004 tarihinde ise İsteğe Bağlı Sigortalı oldum. Eşim Bağ-Kur emeklisi ve eşimin Sağlık Sigortasından yararlanıyorum. Şu an Bağ-Kur’a 11. Basamak’tan İsteğe Bağlı olarak aylık primlerimi düzenli olarak ödüyorum. Sizden emeklilik tarihimin hesaplanmasını rica ediyorum. Ayrıca eşim vefat ederse onun aylığından istifade edebilir miyim veya ben vefat edersem eşim benim aylığımdan istifade edebilir mi?

CEVAP: Nurten Hanım, Bağ- Kur’da 11 yıl hizmetiniz var. Yaşınız dolmuş. 4 yıl daha prim öderseniz “yaştan” emekli olabilirsiniz. 10 Ekim 2008’deki yeni Kanuna göre, İsteğe bağlı prim ödediğiniz için kendi sigortanızdan Sağlık Hizmeti almanız gerekiyor. Çalışırken veya İsteğe Bağlı prim öderken eşinizden Sağlık yardımı alamazsınız.
İkinci sorunuza gelince; 5510 sayılı kanunun 34. maddesine göre eşlerden birisi vefat ederse (Allah gecinden versin), diğeri ondan dul maaşı alabilir. Eğer çocuk ve bir yerden geliri yok ise eşinin maaşının %75’ini, bir yerden geliri veya çocuğu var ise %50’sini alır. Size ve eşinize saygı hürmetlerimizi sunarız.


NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
> Hulusi Gülmez
1963 doğumluyum, 1990 Sigorta girişliyim, 5731 + 600 (askerlik borçlanması) gün primim var, bu durumda ne zaman emekli olurum?
CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre 51 yaşınızın dolduğu 03.02.2014 tarihinde ancak emekli olabilirsiniz.

> Mustafa Karaçam / AYDIN
1963 doğumluyum, 1980 Sigorta girişliyim, 1986’da Bağ-Kur’a geçtim, 18 ay askerlik borçlanmamı ödedim, ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: Sigorta ve Bağ-Kur’da toplam 9015 gün priminiz var. 48 yaşınızın dolduğu 17.02.2011 tarihinde Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz.

> Ahmet Tekdaş / ANTALYA
1978 Sigorta girişliyim, 1826 gün sigortam var, ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: Toplam 2041 gününüz var. 25 yıl, 44 yaş ve 5000 günle “normal” emekli olabilirsiniz. 60 yaşınızın dolduğu 01.01.2020 tarihinde 3600 günle de “yaştan” emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi her zaman borçlanabilirsiniz.

> İbrahim Yılmaz / İSTANBUL
1963 doğumlu, 1985 SSK girişliyim, sigortadan önce gitmiş olduğum askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 8105 gününüz var. 25 yıl, 49 yaş ve 5300 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin sadece 6 (altı) ayını borçlanırsanız, 48 yaşınızın dolduğu 12.04.2011 tarihinde emekli olabilirsiniz. 1 aylık askerlik borçlanması 213 TL’dir.

Türkiye Gazetesi | 08.06.2009





MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN