BASINDAN YAZILAR
160 Milyarlık Vergi Düzenlemesi Yolda - MuhasebeTR

160 Milyarlık Vergi Düzenlemesi Yolda

 Darbe girişimi öncesi hükümetin sinyalini verdiği vergi düzenlemesi, OHAL ile birlikte kapsamı genişletilerek, tam bir ‘barış’ olarak ‘Meclis’e gelecek

 

Darbe girişimi sonrası Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Olağanüstü Hal' ilan eden hükümet, ‘ekonominin bozulmasına izin vermeyeceğiz' mesajını vurgularken, ilk adım vergi borçlarında atıldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçları konusunda yeni bir düzenlemeye gidileceğini açıklayarak, yaklaşık 160 milyar TL'lik bir tutarın yeniden yapılandırılacağını ve 5 milyon mükellefin düzenlemeden yararlanacağını belirtti.

 

Ağbal, yapılandırma dışında, matrah artırımı, stok düzeltme ve yurtiçi varlıklar için barış düzenlemelerinin de hazırlanacak paket kapsamında devreye gireceğini açıkladı. Piyasalarda ve mükelleflerde büyük heyecan yaratan Ağbal'ın açıklamalarına göre, 30 Haziran 2016 son tarih olmak üzere, mükellefler ödenmemiş vergi borçlarını yeniden yapılandırarak, 18 aya kadar taksitlendirebilecek.

 

GEÇMİŞE DÖNÜK

 

Dün katıldığı bir TV programında, “Vatandaşımız şu anki borçlarını en uygun koşullarla ödeyebilsin istiyoruz. Peşin ödemeye de yeniden yapılandırma getiriyoruz” açıklamasını yapan Ağbal, düzenlemenin geçmişe dönük tüm alacaklıları kapsayacağını dile getirdi. Maliye Bakanlığı kayıtlarında 90 milyar TL'lik yeniden yapılandırılacak tutar olduğuna işaret eden Bakan Ağbal, düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi: “Bunun dışında SGK primleri olarak da 72 milyar TL'lik tutar var. Kabaca 160 milyar TL'lik tutarı yeniden yapılandırmış olacağız. İhtilaflı vergi ve prim alacakları da yeniden yapılandırılacak. Şu anda devam eden vergi incelemelerine de yeniden yapılandırma getiriyoruz.”

 

 

GERÇEK BARIŞ ŞİMDİ GELİYOR

 

Vergi uzmanları ve mükellefler tarafından ‘gerçek bir vergi barışı'nın temel noktası olarak işaret edilen, matrah artırımı ve stok düzeltme düzenlemeleri de paket kapsamına dahil edilecek. Son 5 yıla ilişkin matrah artırma düzenlemesi yaptıklarını ve kasalı ortaklardan alacaklara da düzeltme getirdiklerini kaydeden Maliye Bakanı, bunun dışında ‘stok düzeltme hesabı' da getireceklerini aktardı. Ağbal, daha önce ‘kara para aklama' tartışmalarına neden olan ‘varlık barışı' düzenlemesinin, yurtdışı varlıklar dışında yurtiçi varlıkları da kapsayacak şekilde düzenleneceğini açıklarken, bu adım piyasalar tarafından, sıcak para akışının hızlandırılması olarak yorumlandı.

 

 

30 MİLYARLIK EK KAYNAK GELECEK

 

DÜZENLEMENİN en kritik noktalarını, stok affı ve matrah artırımı düzenlemeleri olarak gösteren Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, burada yapılandırılacak 160 milyar TL'lik borç dışında yaklaşık 20-30 milyar TL'lik ek kaynak elde edileceğini açıkladı. Kredi notu indirilen Türkiye'nin sıcak paraya ihtiyaç duyduğuna da işaret eden Türkmen, bu noktada, varlık barışına yurtiçi kaynakların da dahil edilmesi ile ekonomiye ve bütçeye hızlı bir akış sağlanabileceğini sözlerine ekledi.


TÜRKMEN: PİYASAYA CAN SUYU OLACAK

 

Bakan Ağbal'ın açıklamalarının, mükellefler açısından ‘bayram sonrası ikinci bir bayram olarak' yorumlandığını anlatan Vergi Uzmanı ve Sözcü Gazetesi Yazarı Nedim Türkmen, hükümetin doğru bir zamanda adım attığını kaydetti.

 

Piyasayı, “Ortalık kızışmıştı, insanlar dükkanını açamıyordu, e-hacizler gündemdeydi, piyasa ekonomik daralmadan dolayı sıkışmıştı” diye özetleyen Türkmen, düzenlemenin can suyu etkisi yaratacağını kaydetti. Türkmen, 2011'de çıkarılan 6111 sayılı Kanun'a benzer bir düzenlemenin hayata geçeceğini ve 2017'ye sıfırdan bir başlangıç yapılmış olacağını aktardı.

 

BORCUN ASLINA DA İNDİRİM GELEBİLİR

 

Türkmen, OHAL ile birlikte kadrolarında yeniden düzenlemeye giden devletin, bu paketle birlikte zayıflayan denetim mekanizmasını da güçlendireceğini kaydetti. Hem para tahsilatı hem dosyaların sıfırlanması hem de vergi davalarındaki yükün hafifletilmesi açısından, önemli bir aşama kaydedileceğini anlatan Türkmen, şöyle devam etti:

 

“Borçlar iki ayda bir ödenmek üzere 18 aya kadar düzenleniyor. Ben bunun Meclis'te 48 aya kadar çıkarılabileceğini düşünüyorum. Tahsilatta çok başarı istiyorsak vergi aslından da indirim olması gerekiyor. Verginin aslından da indirim yapıp vadeyi de 48 aya bağladığınız anda yeni bir barış sağlanmış olur. Meclis'te asıldan indirim de gelebilir.”

(Sözcü | 22.07.2016)

GÜNDEM