EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Özkan Cengiz
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Bağımsız Denetçi
ozkan@ozkancengiz.net01.07.2012 Sonrası Genel Kurul’lar

Tarih: 25.03.2011

14.02.2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun ticari hayatımıza büyük yenilikler getirdiğini daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Bugünkü yazımızda ise bu güne kadar sadece A.Ş. ‘lerin gündeminde olan ancak 01.07.2012 tarihinden itibaren Limited Şirketlerinde gündemine almak zorunda kalacağı Genel Kurul toplantılarından bahsedeceğiz.

Bildiğiniz üzere halen yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunumuz gereği Anonim Şirketlerin Genel Kurul toplantıları her yıl hesap döneminden itibaren 3 ay içerisinde yapılmak zorundaydı. Bu zorunluluk aynen devam ediyor hatta genişliyor. Artık limitet Şirketler de her yıl hesap döneminin sona ermesinden itibaren üç ay içerisinde Genel Kurullarını toplamak zorunda.

Toplantıya çağrı usulleri açısından değişen bir şey yok gene tüm ortakların toplantı tarihinden 15 gün önce toplantıya davet edilmesi gerekiyor. Ancak burada limitet şirketler için farklı olarak şirket ana sözleşmesine konacak madde ile bu süre 10 güne kadar kısaltılabiliyor veya uzatılabiliyor. Anonim şirketleri için iki haftalık süre geçerli olmaya devam ediyor.

Bir diğer değişiklik te her iki tür şirket içinde Genel Kurullara Sanayi Bakanlığı Komiseri bulunması zorunluluğu kaldırılıyor. Bu zorunluluk sadece Sanayi Bakanlığı tarafından açıklanacak kuruluşu sanayi bakanlığı iznine tabi şirketler için devam edecek bunun dışındaki tüm şirketler için komiser zorunluluğu kaldırılıyor.

Bir diğer yenilik genel kurul üyeleri yani ortaklar her iki şirket türü için diledikleri takdirde toplantıya elektronik ortamda katılabiliyor ve oy kullanabiliyorlar. Bu katılım ve kullanılan oy fiziken katılım ve bizzat oy kullanma ile hukuken aynı kabul ediliyor. Bahsedilen elektronik ortam nasıl bir elektronik ortam bunu sanayi bakanlığı tebliğleri daha detaylı olarak açıklayacak ancak ilgili şirketin web sitesi üzerinde oluşturulacak bir yapı ile çalışması gerekiyor.

Son sanayi bakanlığı iç genelgesi ile bir şekilde şu anda da uygulamada benzer bir yapı var. Ancak artık kanunla yapılan düzenlemeye göre Anonim Şirket genel kurullarına Denetçi ve Murahhas Aza’nın katılması zorunlu, bu iki gruba dahil olan kişiler toplantıda olmadan genel kurul toplantıları yapılamıyor.

Anonim ve Limitet şirketlerin sanayi bakanlığı tebliğlerini de takip ederek ana sözleşmelerini yenilemek için çalışmalara başlamaları yerinde olacaktır.

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)

GÜNDEM