EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Mehmet Uğur Yavuz
Sosyal Güvenlik Denetmeni
m.uguryavuz@gmail.comVergi Mükellefiyken Muhtar Seçilenlerin Sigortalılıkları

Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde vergi mükellefiyken muhtar seçilecekler için bazı hatırlatmalarda bulunmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Köy ve mahalle muhtarları, seçildikleri tarihten itibaren sigortalı sayılmaktadır ve sigortalılıkları seçildiklerine ilişkin mazbatalarını aldıkları tarihten itibaren il veya ilçe mülki idare amirliklerince 15 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna e-sigorta yoluyla bildirilmek zorundadır. Muhtarların sigortalılığı görevlerinin sona ermesiyle son bulur ve durum il, ilçe mülki idare amirliklerince ve muhtarlarca 10 gün içerisinde SGK’ya bildirilir.

Bağkur Sigortalılarının Emekli Olabilmesi İçin Primler Ödenmiş Olmak Zorunda mı?

Bağkur sigortalılarının emekli olabilmesi için prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir. Bu sebeple ödenmemiş primlerin bulunması durumunda yaşlılık aylığı tahsis talebi olumsuz sonuçlanmaktadır. Keza muhtarların 1.5.2017 tarihinden itibaren prim ödeme yükümlüsü il özel idareleri ve yatırım izleme koordinasyon merkezleri olduğundan, 1.5.2017 tarihi öncesine dair prim veya prime ilişkin borcu bulunmayan ancak bu tarihten sonra henüz Kurum hesaplarına geçmemiş primler nedeniyle borçlu görünen muhtarların mağduriyet yaşaması söz konusuydu. SGK bir genel yazıyla muhtarların 1.5.2017 tarihinden sonrasına ilişkin prim borcu bulunsa dahi yaşlılık aylığının, talebi takip eden aybaşından başlatılacağını belirtmiştir.

Muhtarın Primi Devletten

1.5.2017 tarihine kadar eski SSK’lı olarak çalışan, vergi mükellefiyeti bulunan veya şirket ortaklığı vb. sebeple eski Bağkur kapsamında olanların sigortalılık halleri muhtar seçilseler dahi devam etmekteydi. Ancak 1.5.2017 tarihinden itibaren yapılan düzenlemeyle -vergi mükellefiyeti sebebiyle Bağkur sigortalılığı da dâhil- Bağkur sigortalılıklarından birine dâhil olan kişi muhtar seçildiğinde muhtar sigortalılığı esas alınacaktır.

Yukarıdaki düzenlemeyle birlikte muhtarların prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sosyal güvenlik primleri, il özel idareleri veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları tarafından doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenecektir. Muhtarların sosyal güvenlik primleri İçişleri Bakanlığı bütçesinde yer alacak ve böylelikle 1.5.2017 tarihi itibariyle muhtarların primleri devlet tarafından karşılanacaktır.

14.02.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM