EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
YAZARLARIMIZ
Hüseyin Özdemir
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
huseinozdemir@hotmail.comElektronik Çek ve Bono Sistemi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi ve Ticaret Odaları Konseyi Müşterek Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada: "Elektronik çek ve bono sistemini en kısa zamanda uygulamaya alacağız. Artık bunları elektronik ortamda takip edecek durumdayız" açıklamasında bulundu.

Elektronik çek ve bono sistemi nedir ?

Elektronik Çek İşleme ve Takas Sistemi, kısa adıyla GEÇİT bankalar arası elektronik ortamda çeklerin görüntülenip hızlı ve güvenli bir sistem sayesinde bilgi alış verişini sağlayacak bir sistemdir.

Çek hesabının bulunduğu bankanın çekin görüntüsünü ve üzerinde yazan bütün bilgileri görüntüleyebileceği ve üye bankaların birbirleriyle bilgi alışverişi ile görüntülü elektronik çek işleme ve takas olarak adlandırılan sistemde üye bankaların birbirleri ile görüntülü çek paylaşımı, tahsilin yapılacağı banka şubelerine verilmesi ve sisteme girilmesiyle çek hesabının ait olduğu banka tarafından görüntülenmesinide sağlayacak.

Böylece ciro, aval ve ibraz gibi tüm işlemler elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek, çek ve bononun dolaşımı anlık izlenebilecek ve cirantanın ve aval verenin geçmiş çek ve bono ödeme performansına erişebilecek.

Uygulamanın hayata geçirilmesiyle fiziki çek ve bonoda görülen sahtecilik, çalınma, kaybolma ve fiziksel basım maliyeti gibi birçok sorun ortadan kalkacak, konkordato ilan etmiş şirketlerin çek kesmesinin önüne de geçilecek gibi görünse de siber saldırılara karşı üst düzey güvenlik önlemi alınması gerekli.

Bonolarda da karekod uygulaması başlıyor

Pekcan, Güvenli ticaret hacminde artış sağlanması ve kayıt dışının engellenmesi bakımından da daha önce uygulamaya alınan karekodlu çeke ilaveten, bonolarda da karekod uygulamasına başlanılması hususunda gerekli düzenlemelere yer verildiğini bildirdi.

Karekodlu bono uygulaması sayesinde alacaklının, düzenleyenin geçmiş ödeme performansına erişebileceğini ve bonoyu kabul edip etmeme kararını bu bilgi ışığında verebilirken, kolay ve güvenli ticaretin en önemli yasal temellerinden biri olacak gibi gözükmektedir.

Bu bilgiler dikkate alındığında artık firmalarımız çek ve bonoyu elektronik ortamda sisteme sokabilecek, takip edebilecek, maliyetleri minimize edecek ve zaman tasarrufu sağlayabileceklerdir.

Tamamlanan çalışmaların en kısa sürede devreye alınması ile her şey daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

28.02.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM