BASINDAN YAZILAR
Dul kadına maaş için kaynak aranıyor - MuhasebeTR

Dul kadına maaş için kaynak aranıyor

Maliye Bakanlığı, dul kadınlara devletin bağlayacağı 250 liralık aylık için kaynak arayışına girdi. Yıllık 800 milyon lira tutarındaki kaynağı Maliye, Kurumlar Vergisi ve trafik cezalarındaki artıştan karşılamayı planlıyor. Trafik cezalarının yarısı maaşın ödeneceği Fon'a aktarılıyor. Aylık bağlanması için 10 günde 35 bin dul kadın başvurdu.

Eşi vefat eden ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan muhtaç dul kadınlara bağlanacak 250 liralık maaşın devlete yükü yıllık 800 milyon lira olacak. Maliye bürokratları bu ödeme için kaynak arayışında. Edinilen bilgiye göre 'dul maaşı' için öncelikli olarak ödemelerin yapılacağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu'nun gelirlerinin artırılması yoluna gidilecek. Yıllık geliri 2,75 milyar lirayı bulan Fon'a, maaşlarla birlikte 2012 yılı başta olmak üzere sonraki yıllarda ne kadar ek kaynak aktarılacağı hesaplanıyor. Maliye bürokratları ek kaynak için Gelir ve Kurumlar Vergisi tahsilatından aktarılan kaynağın yanı sıra trafik para cezalarındaki artıştan gelen paraya güveniyor. 2012 yılında Gelir ve Kurumlar Vergisi'ndeki artışlar hesaplanıyor.

Çalışmalar hakkında Zaman'a bilgi veren üst düzey bir ekonomi yetkilisi Fon'un gelirleri arasında vergi tahsilatlarından aktarılan payların yanı sıra trafik para cezalarının da olduğuna dikkat çekti. Aynı yetkili, "Henüz hangi kalemden ne kadar kaynak aktarılacağı konusu net değil. Zaten bu yıl vergi tahsilatında bir artış bekliyoruz. Bu, Fon'un gelirlerini artırır. Bir miktar da genel bütçeden kaynak aktarabiliriz." dedi.

Muhtaç durumda bulunan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan kadınlara maddi destek verilmesine yönelik çalışmalar tamamlanırken, başvurular da alınmaya başlandı. Eşi vefat eden kadınlar için başlatılan 250 TL maaş uygulamasına 10 günde 35 bin başvuru geldi. İlk nakit yardımı ise önümüzdeki nisan ayında yapılacak. İhtiyaç sahibi kadınlar nakdi yardımlarını iki ayda bir 500 lira olarak alacak.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'nun gelir kalemlerinin başında vergi ve trafik para cezaları geliyor. Fon'un tüm gelir kalemleri ise şöyle: "Kanun ve kararnamelerle kurulu bulunan veya kurulacak olan fonlardan Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 10'a kadar aktarılacak miktarlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi tahsilat toplamının yüzde 2,8'i, trafik para cezalarının yüzde 50'si, RTÜK gelirlerinin yüzde 15'i, bütçeye konulacak ödenekler ile her nevi bağış ve yardımlar." Toplanan kaynak, Fon kurulunda alınan kararlar doğrultusunda, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü eliyle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına aktarılıyor. Yardımlar da vakıflar tarafından vatandaşlara ulaştırılıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın başlattığı maaş uygulamasından faydalanabilmek için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 150 bin eşi hayatta olmayan ve sigortası olmayan kadının uygulamadan yararlanması bekleniyor. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarındaki mütevelli heyetleri eşi vefat eden kadınların maaş başvurularını değerlendirecek. Sosyal Yardımlaşma Bilgi İletişim Sistemleri (SOYBİS) üzerinden yapılacak çapraz kontrollerde, bu kişilerin herhangi bir yardım alıp almadıkları tespit edilecek. Yardım almayanlara 250 lira maaş bağlanacak. Kadının tekrar evlenmesi, nikâhsız birlikte yaşaması gibi durumlarda ise nakdi yardım kesilecek.

 

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 21.03.2012)

GÜNDEM