BASINDAN YAZILAR
İki yazımız yasaya dönüşüyor / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

İki yazımız yasaya dönüşüyor / Sadettin Orhan

Sosyal güvenlik ve çalışma hayatının hemen her sorununa bu köşede yer veriyoruz.

Elbette sorunlarla birlikte, çözüm önerilerimizi de sunuyoruz. İşte bu kapsamda dile getirdiğimiz iki önemli sorun ve bunlarla ilgili çözüm önerimiz, yasa tasarılarına girdi ve önümüzdeki haftalarda yasalaşacak. İşte yazdığımız ve yasaya dönüşen önerilerimiz.

1-Emekli çalışanların sorunu çözülüyor

Yüz binden fazla emeklinin yaşadığı sorunu, 19 Ağustos 2009 tarihli gazetemizin sürmanşetinden "Emekliye haciz şoku!" başlığıyla duyurmuştuk. Konuyu kısaca hatırlayacak olursak, 2003 yılı Ağustos ayı itibariyle Bağ-Kur harici kurumlardan emekli olup da vergiye tabi iş yapanlardan destek primi kesilmesi gerekiyordu. Ancak bu primler Bağ-Kur tarafından zamanında kesilmedi. Fakat SGK yasanın gereğini yaparak, emeklilere geriye dönük olarak 7-8 bin liralık ödeme emirleri gönderdi. Bu borcu ödeme gücü olmayan emeklilerin de aylıklarından kesinti yapılmaya başlandı.

İşte söz konusu yazımızda, bu kapsamdaki emeklilerimizin en azından borçlarının faizine af getirilmesi ve taksitlendirilmesi önerimizi dile getirmiştik. Bu önerimiz, kamuya olan borçların yapılandırılması paketine dahil edildi ve borçlu emeklilerin tamamı bu imkandan yararlanabilecek. Aralık ayında yasalaşması beklenen paketle, yüz binden fazla emekli sevindirilecek.

2-Tarım SSK yeniden geliyor

Bu köşeden dile getirdiğimiz ve çözüm aşamasına gelen bir diğer sorun da mevsimlik tarım işçileriyle ilgili. "Tarım sektörü sosyal güvenliğin dışında kalabilir" başlığını taşıyan 10 Temmuz 2008 tarihli yazımızda, reformla birlikte tarım SSK uygulamasına son verilerek, tarım işçilerinin sosyal güvence dışına çıkarıldığına dikkat çekmiştik. Bu kesimin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınabilmesi için, avantajlı prim ödeme uygulamasının devam etmesi gerektiğini ifade etmiştik.

Sosyal güvenlik reformu sonrasında tarım işçilerinin mağduriyeti dikkat çekmiş olmalı ki, son istihdam paketi içerisine bu kesimin lehine hükümler de eklendi. Buna göre tarım işçileri tıpkı çiftçilerde olduğu gibi, dilerlerse ayda 243 lira yerine 144 lira ödeyerek hem emeklilik hem de sağlık sigortasına kavuşabilecekler.

Dile getirdiğimiz sorunların yasa tasarılarında dikkate alınarak çözüme kavuşturulması, yazılarımızı suya yazmadığımızı göstermesi açısından mutluluk verici.

Hoş geldiniz Doğu Ergil Hocam!

Prof. Dr. Doğu Ergil Hocam, bugünden itibaren değerli yazılarıyla aramıza katıldı. BUGÜN'ün zenginliğine zenginlik katacağından şüphe duymadığım değerli hocamıza hoş geldiniz diyorum.

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey, öncelikli olarak aktarmış olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Ben otomotiv sanayinde faaliyet gösteren bir şirkette 3 yılı aşkındır çalışıyorum. Fakat önümüzdeki günlerde kamu sektöründe faaliyet gösteren başka bir şirkette işe başlayacağım için mevcut işimi bırakmak zorunda kalacağım. Kendi isteğimle işi bırakmış olmam nedeni ile kıdem tazminatı alabilir miyim? Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. S. K.

Cevap: Değerli okurum, haklı bir neden olmaksızın kendi isteğinizle işten çıkmanız durumunda kıdem tazminatı alamazsınız. Bunun bir tek istisnası var. Eğer ilk sigorta girişinizin üzerinden 15 yıl geçmişse ve 3600 prim gününü de doldurduysanız, SGK müdürlüğünden 'kıdem tazminatı alabilir' yazısı isteyin. Bu yazıyı işyerinize verdiğiniz takdirde, kendi isteğinizle de ayrılsanız, kıdem tazminatı alabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 25.11.2010)

GÜNDEM