BASINDAN YAZILAR
Emekliye 13’üncü maaş geliyor / Resul Kurt - MuhasebeTR

Emekliye 13’üncü maaş geliyor / Resul Kurt

Emekliye zam konusundaki her gazete pür dikkat okuyan, her televizyon haberini sonuna kadar izleyen emekliler zam bekliyor.

Emekli geçen hafta “halen TBMM’de görüşülmeyi bekleyen” torba kanunla zam yapılacağı konusunda tam umutlanmıştı ki, Sosyal Güvenlik Kurumu, hukuki boşluk doğmaması için bu düzenlemenin yapıldığını ve ilave zam getirmeyeceğini açıkladı. Emeklinin zam beklentisi de yine boşa çıktı.

Memurlar promosyon alıyor

Kamu kurum ve kuruluşları ile bankalar arasında personel aylık ve ücret ödemesine ilişkin protokol yapılarak “promosyon” adı altında ayni ve/veya nakdi ek mali imkanlar sağlanabiliyor. Özellikle kamu işyerleriyle, fazla personeli olan özel sektör işyerlerinde maaş ödemesi karşılığı bankalardan promosyon adı altında ciddi tutarda paralar alınıyor.

Bu rakam bankaların rekabetine, personel sayısına, ödenen ücretlerin tutarına göre değişiyor. Örneğin, ortalama ücrette bir devlet memuru için yıllık 1.000 TL civarında promosyon ödemesi verilebiliyor.

Başbakanlığın 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre, hangi bankalarla anlaşma yapılacağına, bir yetkili sendika temsilcisinin de bulunacağı üç kişilik bir komisyon karar veriyor. Genelgeye göre, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsenmekle birlikte, toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere Komisyonca belirlenecek tutar, birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabiliyor.

Dağıtılacak promosyonlar, ilgili banka tarafından personel adına açılan hesaba her personel için eşit tutarlarda aktarılmak suretiyle altı aylık periyotlarla ödeniyor.

Bankalar ile yapılacak protokollerin süresi iki yıldan az beş yıldan çok olabiliyor.

Emekliye de “promosyon” geliyor

SGK, 9 milyon emekli, dul ve yetime yıllık 75 milyar TL maaş ödüyor. 1 milyon 802 bin memur emekli, dul ve yetimine 18,8 milyar TL, 2,1 milyon Bağ-Kur emekli, dul ve yetimine yaklaşık 10,8 milyar TL, 5,23 milyon SSK emekli, dul ve yetimine de 38,4 milyar TL ödeme yapılıyor.

Bankalar, emekli maaşı ödediği kimselerin kredi kartı, tüketici kredisi gibi kullanmalarını, tasarruflarını da kendi bankalarında değerlendirmelerini amaçlıyor. Bu nedenle de altışar aylık dönemlerde 500-800 TL civarında promosyon ödüyorlar.

Bankalardan maaş promosyonu alınması halinde, memurlarda olduğu gibi promosyonun yüzde 70’i hak sahibine, yüzde 30’u ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na kalacak.

Banka tarafından her emekli için eşit tutarlarda ödenmek suretiyle altı aylık periyotlarla promosyon ödenmesi mümkün olacak.

Bankalarla ciddi bir pazarlık yapılması halinde her bir emekli, dul ve yetim aylığı alana, altı ayda bir 400-500 TL promosyon ödenmesi mümkün olabilecek. Bu durumda emeklilerin ortalama yılda ilave bir maaş, yani 13 üncü maaşlarını alabilmelerini mümkün kılacak.

Ancak dediğimiz gibi, pazarlığın ciddi yapılması gerekiyor.

SGK yönetiminin vazife savmak babından ucundan tutması halinde, bu sefer de emeklinin cebi gülmeyecek. (Zira daha düne kadar SGK bırakın promosyon almayı, üste bankalara milyonlarca lira para ödüyordu. Ey SGK, emeklinin gözü üstünde, dikkatli ol...)

(Kaynak: Star Gazetesi | 10.06.2010)

GÜNDEM