BASINDAN YAZILAR
Emeklinin beklediği iki düzenleme / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Emeklinin beklediği iki düzenleme / Sadettin Orhan

Bu köşede çalışanların olduğu kadar, emeklilerin de soru ve sorunlarına değinmeye çalışıyoruz.

Bugünlerde yüz binlerce emeklinin iki önemli sorunu var ve bu konuda TBMM'den çıkacak düzenlemeyi bekliyorlar. Birincisi, 2003 yılından sonra emeklilikte vergiye tabi çalışan emeklileri ilgilendiriyor. Örneğin SSK emeklisi bir kişi bir dükkân açıp da vergiye kaydolmuşsa, bu kişinin 2003 Ağustos ayı itibarıyla Bağ-Kur'a her ay sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekiyordu. Kişiler bu ödemeyi kendisi yapmamışsa, Bağ-Kur'un resen tescil yoluna giderek bu primleri tahsil etmesi gerekiyordu. Ancak Bağ-Kur tarafından bu tescil ve tahsil işlemleri zamanında yapılmadığından, 200 binden fazla emeklinin prim borcu 6-7 yıl boyunca birikti. SGK, biriken bu borçlar için geçtiğimiz yıl tahsilât sürecini başlattı ve emeklilere 8-10 bin TL'lik ödeme emri gönderildi. Söz konusu borcun en azından gecikme faizi ve gecikme zammının silinmesi için bir yasa teklifi verildi ve şu an TBMM'de görüşülmeyi bekliyor. Umarız bir an önce yasalaşır.

Emeklilerin beklediği bir diğer düzenleme ise, bir süre memur olarak görev yapıp da memuriyetten ayrılan ve emekli olduğu tarihte farklı statüde (SSK, Bağ-Kur) bulunduğu için ikramiye alamayanları ilgilendiriyor. Yaklaşık 50 bin emekliyi ilgilendiren bu düzenlemenin, Anayasa Mahkemesi'nin konuya dair iptal kararında tanınan bir yıllık süre içerisinde yapılması gerekiyor. Bu süre ise 5 Haziran 2010 tarihinde doluyor. Bu tarihe kadar herhangi bir düzenleme yapılmaması durumunda, binlerce emekli mahkemeye gitmek zorunda kalacak.

Emekli ikramiyemi alabilir miyim?

Soru: Saadettin Bey, ben 2005 yılı sonu SSK'dan emekli oldum. Fakat 1984 ile 1993 yılları arasında 657'ye tabi olarak devlet memurluğu yaptım.1993 yılı Haziran ayında istifa ettim. Bu nedenle tazminatımı alamadım. 2008 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bir karar gereği devlet memurluğundan istifa edenlerin mahkeme kanalıyla tazminatı alabileceğini öğrendim. Şayet bu doğru ise SSK'ya veya nereye başvurup kıdem tazminatımı alabilirim? Beni ve benim gibi devlet memurluğundan istifa edenleri aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Ünal Kuyucu

Cevap: Değerli okurum, yukarıda belirttiğim düzenleme 5 Haziran 2010 tarihine kadar yapılırsa, siz de yaklaşık 9 yılın emekli ikramiyesini alabileceksiniz. Ancak dilerseniz bu tarihi beklemeksizin dava yoluyla da ikramiyenizi alabilirsiniz. Emekli ikramiyeleri memurların çalıştığı kurumları tarafından ödendiğinden, bu konuda SGK'ya değil, çalıştığınız kuruma başvuracaksınız. Talebinizin reddedilmesi durumundaysa idare mahkemesinde dava açacaksınız.

3600 günle kaç yaşında emekli olurum?

Soru: Saadettin Bey, ben 25.05.1965 doğumluyum. İlk işe girişim 10.06.1988 tarihinde. SSK'ya ödenmiş 436, isteğe bağlı Bağ-Kur'a da 573 gün prim ödemişliğim var. 3600 gün ile kaç yaşında emekli olabilirim? Beni aydınlatabilir misiniz? Saygılarımla. Ayşe Teke

Cevap: Değerli okurum, şu an için yaklaşık 3 yıllık prim ödemeniz var. Son 1260 günü bir işyerinden sigortalı olarak ödemek şartıyla 3600 günü (10 yıl) tamamlamanız durumunda, 58 yaşınızı dolduracağınız 25 Mayıs 2023 tarihinde yaştan emekli olabilirsiniz.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 02.03.2010)

GÜNDEM