BASINDAN YAZILAR
Askerlik Borçlanması Emekli Maaşını 130 Lira Artırır / Vedat İlki - MuhasebeTR

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşını 130 Lira Artırır / Vedat İlki

Sigortalılara özellikle emekli maaşı hesaplamasını bilen uzmandan destek almalarını önerdiğimizde,teknik olarak emekli maaşı hesaplamasına vakıf kişileri bulmalarını daima köşemizden dile getirdik.

SSK’lı dediğimiz 4/a statüsünde çalışan sigortalılar emeklilik ile ilgili ileride alacakları aylıkları tekrardan gözden geçirmeleri gerekir.

Okurumuz 4/a statüsünden günleri olup,APHB SPEK incelediğimizde 540 günlük askerlik borçlanmasının ileride emekli aylığına olumlu etkisini söylediğim de bunun kazanç yönünü irdelemek istedi.

Borçlanma bedeli günlüğü 27,29×540=14.736,60 TL. olacağının bilgisini verdim.

99 öncesi gösterge rakamını değiştirmeyecektir.

540 güne karşılık 99 öncesi,2000-2008/09,2008/10 ayından sonraki dönemlere ait sigortalı kazançları da değişmeyecek ,değişecek olan kısım ise sadece ABO artacaktır.

Okurumuzun kritik eşiği ise 9.000 günün üstüne çıkması ileride alacağı emekli aylığını 130 lira fazladan olacağını tablolarda tespit ettiğimde,Haziran ayında emekliliğe müracaat etmeden askerliği borçlanırsa bu hakkı elde edeceğini ödenen askerlik parasının +130 ila Lira etkisinin ise ödeyeceği yaklaşık 14 Bin Lira ile mukayese ettiğinde 8 yıla yakın sürede geri döneceğini de söyledim.

Emekli maaşının tüm yaşamı boyunca etkin olacağına kanaat getiren okurum bunun kendisi için avantaj olduğunu söyleyerek,burada bilgi danışmanın önemine de vurgu yaparak yazışmaları sonlandırdık.

Öyleyse her okurun yada sigortalının emeklilik hikayeleri farklıdır.

Özellikle 5510/41’inci maddesinde yazılı borçlanmaların planlaması da sigortalı kişiye göre değişir.

Onun için işi bilen bir sosyal güvenlik müşavirinden hizmet alanlar ileride emekli aylıklarının planlamasını efektif olarak maaş hesaplamalarındaki tabloları yaparak analiz edenleri tercih etmeleri gerekir.

(Alitezel.com | 21.05.2019)

GÜNDEM