BASINDAN YAZILAR
Emekli Memurun İkramiye Farkı Ödenecek - MuhasebeTR

Emekli Memurun İkramiye Farkı Ödenecek

 Anayasa Mahkemesince memurların 30 fiili hizmet yılından fazla ikramiye ödenmeyeceğine ilişkin kanun maddesi 25.12.2014 tarihinde 2014/195 sayılı karar ile iptal edildi. Söz konusu karar 07.01.2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlandı. Bunun üzerine  hak sahiplerinin açmış olduğu dava sonucunda Danıştay 11. Dairesi vermiş olduğu  2016/583 sayılı karar 30 yıl üzeri ikramiyesini alamayanların ikramiyelerini alabileceği yönündeydi. 

 

Bu karar emekli memurlar için emsal oluşturdu. Bunun üzerine hak sahipleri mahkeme yoluyla bu haklarını almaya başladılar. 30 yıldan fazla hizmeti olan emekli memurların mağduriyetini önlemek için   Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hazırlandı. Söz konusu kanun tasarısı Bakanlar Kurulu'nca 6 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Tasarı ile 30 fiili hizmet yılından fazla çalışmalara emekli ikramiyesi ödenmesi öngörülüyor. Tasarının ayrıntılarını açıklayalım. 

 

30 yıldan fazla çalışanların hakkı 

30 yılı aşan her tam hizmet yılı için  görevlerinden ayrıldıkları emekli keseneğine esas  aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine ilişkin hükümler dikkate alınarak kendilerine ve hak sahiplerine ikramiyeler ödenecek. Hak sahipleri kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde müracaat edecekler. 

 

Ödemeler 3 ay içinde yapılacak 

İkramiye ödemesinin 7500 liraya kadar olan kısmı müracaat tarihinden itibaren 3 ay içerisinde ödenecek. 7500 liradan fazla kısmı ise takip eden yılın aynı ayı içerisinde  kanuni faiziyle birlikte ödenecek. Kanun tasarısı Haziran ayı içerisinde yürürlüğe girerse 7 bin 500 liraya kadar olan emekli ikramiyeleri Eylül ayı içerisinde ödenecek. 7 bin 500 liradan fazla olan kısımları ise 2017 yılı Eylül ayı içerisinde ödenecek. 

 

Dava açanların durumu ne olacak? 

Dava öncesinde hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapmış oldukları idari başvuru tarihinden itibaren kanuni faiziyle birlikte kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde ikramiyeleri ödenecek. Yargılama giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde bırakılacak. 

 

Düzenlemeden kaç kişi yararlanacak? 

Düzenlemeden 30 yıldan fazla hizmeti bulunan yaklaşık 408 bin emekli memur yararlanacak. Bununda maliyeti yaklaşık 2 milyar lira olacak. 

 

ARİF TEMİR / GÜNEŞ GAZETESİ

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 14.06.2016)

GÜNDEM