BASINDAN YAZILAR
Emeklilik İçin Yaşı Bekleyenler Dikkat! / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Emeklilik İçin Yaşı Bekleyenler Dikkat! / Ali Şerbetçi

 Prim günüm tamamlandı ancak yaşı beklemem gerekiyor. Yaşı bekleyeceğimi belirterek tazminatımı alıp işten ayrılacağım. İşten ayrılınca ne kadar işsizlik parası alırım? Bu sürede sağlıktan faydalanabilir miyim? O.G.GÜREL 
Yaşı bekleyeceğine dair yazı ile tazminatını alıp işten ayrılanlar, işsizlik parası alamaz. İşsizlik maaşı alınabilmesi için çalışanın, işveren tarafından kanunda belirtilen nedenlerden birisi nedeniyle haklı olarak çıkartılmış olması gerekmektedir. Haklı bir nedenle işten ayrılıp işsizlik maaşı almaya başlarsanız, işsizlik maaşı alacağınız sürelerde sağlıktan faydalanabilirsiniz. Sigortalı olmanızı gerektiren faaliyette bulunmayacaksanız, sağlıktan faydalanmak için gelir testi yaptırmak suretiyle Genel Sağlık Sigortası primi ödemeniz gerekmektedir. 

Doğuştan engelliyim. Maluliyetten emekli olabilir miyim? H.İ.Ç. 
Çalışma gücünün yüzde 60'ını sonradan kaybedenler, tam teşekküllü bir hastaneden alacağı raporla ve bu raporun SGK Sağlık Kurulu heyeti tarafından yapılacak değerlendirmesi sonucunda maluliyet aylığına bağlanabilmektedir. Ancak sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünü % 60 kaybedenler maluliyet aylığından faydalanamaz. Siz doğuştan engel veya hastalığınızdan dolayı malulen emekli olamazsınız. Ancak doğuştan engel durumunuzdan başka hastalık varsa ve bu çalışmaya engelse bu ayrı. Ayrıca vergi indiriminden faydalanıp alacağınız engel oranına göre daha erken ve daha az prim ödeyerek engelli emeklilik şartlarından faydalanma imkanınız olabilir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
Haziran 1971 doğumluyum, 29 Mayıs 1991, 10 Eylül 1992 arası 15 ay askerlik yaptım. SSK girişim 1 Şubat 1994, askerliğimin kaç ayını ödersem bir yıl erken emekli olurum? 5...148209 Nolu SMS 
İşe girişinize göre 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 14.5 aylık askerlik ödeyerek 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabi olabilir ve yaştan bir yıl kazanabilirsiniz. Bu durumda prim gün sayısını tamamlayıp Haziran 2024 tarihinde emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 09.03.2016)

GÜNDEM