BASINDAN YAZILAR
Doğum Yapana 'Part-Time' Çalışma - MuhasebeTR

Doğum Yapana 'Part-Time' Çalışma

 

Çalışan kadınlara yeni haklar getiren tasarı Genel Kurul'da kabul edildi. Doğum yapan memurlar, analık izni sonrası yarı zamanlı çalışabilecek...TBMM Genel Kurulu'nda Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın ilk 7 maddesi kabul edildi. Tasarının kabul edilen ilk 7 maddesine göre, memurların, doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek. Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.

Engelli bebekte 12 aya çıkıyor 

Söz konusu tasarıya göre, doğum yapan kadın memurlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay, günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Bu süre içinde süt izni verilmeyecek, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmayacak. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay eklenecek. Bebeği engelli doğan kadın memur ise 12 ay süreyle yarı zamanlı çalışabilecek. Memurun çalışacağı süreler, ilgili kurumca belirlenecek. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlarla memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur eşlerine, 8 haftalık iznin veya yarı zamanlı iznin bitiminden itibaren, istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin hakkı verilebilecek.

Esnafa da müjde var

YAPILAN bir diğer düzenleme de, basit usulde vergilendirilen esnaf için. Ticari kazancı basit usuldeki mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak. 8 bin TL'lik yıllık indirim tutarı, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenecek.

Gençlere vergi muafiyeti

ÖTE yandan ilk defa iş kuran genç girişimcilere de 3 yıl boyunca kazançlarının bir kısmına gelir vergisi muafiyeti getirilecek. 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançların bir kısmı gelir vergisinden müstesna olacak. Ayrıca 25 yaşını doldurmamış öğrenciler pasaport harcı ödemeyecek.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 22.01.2016)

GÜNDEM