BASINDAN YAZILAR
Emekli Zammı 100 TL'yi Geçti - MuhasebeTR

Emekli Zammı 100 TL'yi Geçti

 TAKVİM, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin bu yılki maaş artışını hesapladı. Bin 500 lira maaşı olan, Ocak'ta 49 lira zam aldı. Temmuz'da ise en az 62 lira gelecek

Emekli zammı 100 TL'yi geçti
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gözü kulağı Temmuz zammında. Ocak ayında enflasyona bağlı olarak yüzde 3.27 zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları, Temmuz'da da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artacak. TAKVİM'in görüştüğü uzmanlar 6 aylık enflasyonun yüzde 4 civarında gerçekleşmesini bekliyor. Bu tahmin doğrultusunda SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz'da yüzde 4 civarında zam alacak. Böylece yaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin 2014 yılı toplam zammı yüzde 7.4 olarak gerçekleşecek.

MAAŞ HESABI BELLİ
TAKVİM, emeklilerin eline geçecek parayı da hesapladı. Buna göre; maaşı bin 500 lira olan bir emekli, Ocak ayında 49 liralık (yüzde 3.27) zam aldı. Maaşı bin 549 liraya çıktı. Bu emeklinin maaşında, uzmanların yüzde 4'lük tahminine göre, Temmuz ayında da 62 lira artış yaşanacak. Söz konusu emekli, Temmuz'da bin 611 lira maaş almaya başlayacak. Bu emeklinin 2014 yılında maaşında gerçekleşen toplam artış 111 liraya ulaşmış olacak.

TOPLU SÖZLEŞME VE SEYYANEN ZAM TALEBİ
Emeklilerden TAKVİM'e telefon yağıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, memur emeklileri gibi zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesini, maaşlarında seyyanen zam olmasını istiyor. İşte bazı emeklilerin talepleri: BAĞ-KUR emeklisiyim. Memur emeklileri zamda bizi geçiyor. Zaten onların maaşı bizden yüksek. Böylece aramızdaki uçurum daha da artıyor. Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin zamları da toplu sözleşmede belirlensin. Bizlere seyyanen zam yapılsın. YÜZDELİK zam, düşük maaşlı emeklilerin işine yaramıyor. Bunun yerine seyyanen zam yapılsın. Bu şekilde tüm emekliler aynı tutarda zam almış olur. Yüksek ve düşük maaşlar arasındaki fark azalır. MEMUR emeklisine başka, işçi emeklisine farklı zam olmamalı.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 26.03.2014)

GÜNDEM