BASINDAN YAZILAR
İş Bulan İşsizlerin İlk 6 Aylık Ücretini İŞKUR Verecek - MuhasebeTR

İş Bulan İşsizlerin İlk 6 Aylık Ücretini İŞKUR Verecek

 Kars Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Yusuf Bulut, iş arayanlara müjde verdi. Bulut, En az 2 sigortalı çalıştıran bir iş yeri bulup çalışacak işsizlerin ilk 6 aylık ücretlerini İŞKUR'un karşılayacağını söyledi.

İŞKUR Müdürü Bulut, yaptığı açıklamada; bu uygulamanın 4857 Sayılı Kanun'a göre tabi olarak en az 2 işçi çalıştıran ve kurumlarına kayıtlı iş yeri olan veya kuruluşlarının payının yüzde 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküllerde uygulanacağını hatırlattı.

Programa katılım şartlarına da değinen Bulut, bu işsizlerin ilk olarak kurumlarına kayıtlı işsiz olmaları gerektiğini ifade ederek, “Burada şu husus önemlidir. Bu kişiler bu programdan yararlanacakları tarihten önceki 3 aylık dönemde, programın yapılacağı iş yerinin sigortalı hizmet listesinde kayıtlı veya kayıt dışı çalışan olmaması gerekir.” dedi.

Öte yandan işsizlik ödeneği alan kişilerinde bu programda katılımcı olabileceklerine dikkat çeken Bulut, sadece emeklilerin ve işverenin birinci ve ikinci dereceden kan hısmının programa katılamayacaklarını detaylı bilginin ise “Alo 170” hattından alınabileceğini kaydetti.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 09.07.2013)

GÜNDEM