SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İthal Edilen Royalty Bedelinin Vergi Kanunları Karşısındaki Durumu

İthal Edilen Royalty Bedelinin Vergi Kanunları Karşısındaki Durumu

 Soru: Royalty bedellerinin vergi kanunları karşısındaki durumu nedir?

Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 1/1 inci maddesinde, Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin, 1/2 nci maddesinde her türlü mal ve hizmet ithalatının KDV ye tabi olduğu hüküm altına alınmıştır.

 Aynı Kanunun 29/1 inci maddesinde de mükelleflerin, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV den, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisini indirim konusu yapabilecekleri hükme bağlanmıştır.

Yukarıda yapılan açıklamalar çerçevesinde, ithal edilip satılan markalı ürünlerden kaynaklanan royalti bedeli KDV Kanununun 1/1 inci maddesine göre vergiye tabidir.

Diğer taraftan, ithal edilen markalı ürünler için Türkiye'deki, marka hakkına sahip firmaya ödenen royalti tutarının, Gümrük Kanununun 27/1-c ve Gümrük Yönetmeliğinin 56 ncı maddesi kapsamında ithal eşyasının gümrük kıymetine dahil edilmemesi gerektiği düşünülmekle birlikte, konu hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvurulması uygun olacaktır.

Ayrıca, marka kullandırılması hizmetinin karşılığı olan royalti ödemesi, KDV oranı % 8 olan mallardan kaynaklansa dahi, genel oranda (% 18) KDV ye tabidir.

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

 

(02.07.2012)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM