SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İkinci El Daire Alışlarında Belge Düzeni Ve KDV

İkinci El Daire Alışlarında Belge Düzeni Ve KDV

 Soru: İkinci el daire alışlarında belge düzeni ve KDV oranı ne olacaktır?

Cevap: 3065 sayılı KDV Kanununun 1 inci maddesinde, ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde Türkiye'de yapılan teslim ve hizmetlerin KDV ye tabi olduğu,  ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyetinin devamlılığı, kapsamı ve niteliğinin Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde ise Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit edileceği hüküm altına alınmıştır.

Bununla beraber, KDV oranlarının belirlendiği 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli (I) sayılı listenin 11 inci sırasına göre net alanı 150 m² ye kadar konut teslimleri %1 oranında KDV ye tabidir.

Buna göre, daire satın alınan kişilerin bu işi arızi olarak yapmaları durumunda faaliyetlerinin devamlılığından ve teslimin ticariliğinden söz edilemeyeceğinden bu işlem KDV ye tabi tutulmayacak ve düzenlenecek gider pusulasında KDV ye yer verilmeyecektir.

Ayrıca, alımında KDV ödenip ödenmediğine bakılmaksızın net alanı 150 m² ye kadar konut teslimleri % 1 oranında KDV ye  tabi bulunmaktadır.

Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(08.05.2012)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM