SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Personele Sağlanan Ayni Menfaatlerin KDV Karşısındaki Durumu Nedir ?

Personele Sağlanan Ayni Menfaatlerin KDV Karşısındaki Durumu Nedir ?

 

Soru:

 

Personele Sağlanan Ayni Menfaatlerin KDV Karşısındaki Durumu Nedir ?


Cevap:
Vergi yasalarımızda, iş hukukundan farklı olarak ücretin para yerine ayın olarak ödenmesine olanak tanımaktadır. Ayın; hizmet erbabına bedelsiz olarak verilen işletmenin imal ettiği emtia olabileceği gibi işletmenin satışa konu ettiği emtia veya ayın olarak sağlanan her türlü menfaat ve hizmet gibi paradan başka değerler olabilmektedir. Ancak, ücretin para yerine ayın olarak ödenmesi halinde ayın teslimi nedeniyle katma değer vergisinin hesaplanması gerekmektedir. Ücretin para olarak ödenmesi halinde ise, Katma Değer Vergisinin konusuna girmediği için katma değer vergisi doğmayacaktır. Mevzuatımıza göre ücret ve para teslimi katma değer vergisi kapsamı dışında kalmaktadır.

Hizmet erbabına ücretin ödenmesi nedeniyle ücret bordrosu düzenlenmesi gerekmektedir. Hizmet erbabına ayın teslimi durumunda ise vergi yasaları uyarınca işletmeden emtia çıkışı olmakta, yani bir anlamda mal satışı gerçekleşmektedir. Bu durumda işletmeler V.U.K.’un 232. maddesi uyarınca fatura düzenlemek zorundadırlar.

Hizmet erbabına ayın ücret ödenmesi durumunda KDV tahakkuk ettirilmesi yasal bir zorunluluk olduğu için bu olayın belgelendirilmesi için fatura düzenlenmesi de yasal bir zorunluluktur. Bu durumda işletmeler ayın ücret ödemelerinde hesaplanan katma değer vergisini fatura üzerinde göstermek suretiyle gider olarak indirim konusu yapılabilecektir.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com

(27.11.2009)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM