YAZARLARIMIZ
Dr. Koray Ateş
korayates@muhasebetr.comAnkara 6. İş Mahkemesinden Yılın Kararı!

Tarih: 31.07.2013

Değerli okurlarım, Bilindiği üzere Sosyal Sigortalar Kanunu uygulanmasında; Ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli olarak çalışanlar sigortalı sayılmışlardır. Ev hizmetlerinde çalıştırılacak kimsenin istihdam edilmesi halinde, Kanunun 8’inci maddesi uyarınca, İşyeri Bildirgesinin, 9’uncu maddesi gereğince, Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin, 79.’uncu maddesi hükmüne göre de, her ay Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin, düzenlenerek, en geç ait olduğu ayı takip eden ayın 23’ üne kadar Kuruma verilmesi ve muhteviyatı primlerin de ay sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Ev hizmetlerinde yapılan işler İş Kanunu kapsamına girmediğinden diğer bir ifadeyle bu işlerde çalışan Çocuk Bakıcısı/Aşçı/Bahçıvan/Temizlikçi/Hizmetçi iş kanunu hükümlerinden yararlanamadıkları için “Kıdem Tazminatı” da alamazlar.

Ancak 6. İş Mahkemesi bu ezberi tamamen bozdu !

Ankara 6. İş Mahkemesi, sigortasız evde çocuk bakıcılığı yapan bir kişinin açmış olduğu tespit davasını kabul etti.

"Dava, Türkiye'de örnek teşkil edecek."

Bir mahkeme, ilk defa bir çocuk bakıcısının hizmetinin sigorta kapsamında değerlendirilmesine ve hizmetleri neticesinde kıdem ve ihbar tazminatı almasına karar verdi. Dava, Türkiye'de örnek teşkil edecek.

Evlerde çocuk bakıcılığı yapan kişiler varsa ve bu kişiler için herhangi bir sigorta primi ödemesi yapılmıyorsa konunun tekrar gözden geçirilmesini ve bu kişiler için sigorta prim ödemelerinin başlatılmasını önemle tavsiye ederim. Ayrıca, Ankara 6. İş Mahkemesinin bu kararının da dikkate alınmak suretiyle evlerde çalıştırılan çocuk bakıcıları ile temizlikçi, aşçı, bahçıvan ve hizmetçilerin de bu kararın emsal gösterilmesi suretiyle kıdem tazminatı alabileceklerini önemle hatırlatırım.

(Bu makale kaynak gösterilse dahi farklı sitelerde yayınlanamaz.)

GÜNDEM