BASINDAN YAZILAR
Fabrikada çalışırken yüksek sesten işitme kaybım oldu! / Lütfi Köksal - MuhasebeTR

Fabrikada çalışırken yüksek sesten işitme kaybım oldu! / Lütfi Köksal

Sevil Çeşmeli
03.10.1977 doğumluyum, 14.10.1994 Sigorta girişliyim, bir yıldır İsteğe Bağlı prim ödüyorum, SSK’dan emekli olmak için ne yapmam gerekiyor? SGK kurumuna gittim fazla bilgi vermediler. Fabrikada çalışırken yüksek sesten dolayı işitme kaybım oldu, ancak kulaklıkla duyabiliyorum. Malulen emekli olma şansım var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim, Allah razı olsun!


CEVAP: Sevil Hanım, öncelikle geçmiş olsun. İnşallah tez zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz...
Sigorta ve Bağ-Kur’da toplam 3368 gününüz var. 1 Ekim 2008’den itibaren İsteğe Bağlı’ların hepsi Bağ-Kur’lu sayılıyor. Farz edelim ki İsteğe Bağlı Bağ-Kur’a prim ödeyeceksiniz. Bu durumda %40-49 arasında rapor alabilirseniz, en az 18 yıl sigortalı olmak ve 4680 gün prim ödenmiş olmak şartıyla Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz.
Rapor oranı yükseldikçe emeklilik şartlarınız daha da kolaylaşacaktır. Peki hiç rapor alamazsanız ne olacak? Bu durumda NORMAL şartlarda Bağ-Kur’dan 20 yıl 7200 gün ile emekli olabilirsiniz.
SSK’dan emekliliğe gelince; NORMAL olarak 20 yıl, 51 yaş ve 5375 günle emekli olabilirsiniz. Veya Sigortalı bir işte çalışırken Defterdarlığa müracaat edip “Vergi İndiriminden Yararlanabilir” yazısı alabilirseniz, 17 yıl ve 3920 günle SSK’dan 3. dereceden engelli olarak emekli olabilirsiniz. Tabii dereceye göre şartlar da lehinize gelişir.
Buraya kadar anlaştık mı?
Şimdi diyelim ki, “Arkadaş ben rapor falan alamadım, illa da SSK’dan emekli olmak istiyorum!..” Bunun yolu ise şudur: Son 7 yıldaki primlerinizin yarıdan fazlasının bir iş yeri üzerinden SSK’lı olarak yatırılması gerekir. Şimdilik İsteğe Bağlı Bağ-Kur’a devam edin, emekliliğinize 3.5 yıldan biraz fazla kala SSK’dan primlerinizi yatırın!


NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> Mehmet Şağban / İST.

Yaklaşık 3 bin TL’nin üzerinden prim ödüyorum, bu oranın emeklilik maaşıma bir faydası olur mu? Bir de acaba ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 01.10.1982 tarihli Sigorta girişiniz ve toplam 8596 gü priminiz bulunmaktadır. Buna göre emekli olmanız için 25 yıl, 47 yaş ve 5150 gün gerekiyor. Gün ve süreniz dolmuş, 47 yaşınızın dolduğu 15.07.2011 tarihinde emekli olabilirsiniz. Emeklilik maaşının yüksek toplam olması gün sayısına ve primlerin yüksekten ödenmesine bağlı. aynı şekilde ödemeye devam ederseniz, yüksek bir maaşla emekli olursunuz.

> Hüseyin Şeker

Primim yüksek rakamdan ödeniyor, bunun bir faydası var mıdır, yoksa gereksiz midir? Diğer yandan askerlik borçlanmasının erken emekli olmama bir katkısı var mı ve ne zaman emekli olacağım?

CEVAP: 25.07.1989 tarihli Sigorta girişiniz ve Bağ-Kur ile birlikte toplam 6268 gününüz var. Buna göre 25 yıl, 51 yaş ve 5450 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi sigorta giriş tarihinizden önce olmak şartı ile sadece 15 ayını borçlanırsanız, 50 yaşınızda emekli olursunuz. Primlerin yüksek olması her halükârda emeklilik maaşının yüksek olmasına katkı sağlar.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 30.12.2009)

GÜNDEM