BASINDAN YAZILAR
Dünyada en düşük vergiler Körfez ülkelerinde - MuhasebeTR

Dünyada en düşük vergiler Körfez ülkelerinde

Altı Arap ülkesinden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi'nin, dünyanın en düşük vergi oranları ve en basit uygulamaların yürütüldüğü bölge olduğu ortaya çıktı.

PricewaterhouseCoopers (PwC), Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Birliği'nin hazırladığı 'Vergileri Ödeme 2010' adlı rapora göre Körfez ülkeleri uyguladıkları vergi rejimleriyle dünyanın en ön sıralarında bulunuyor.

Rapora göre Katar dünya sıralamasında ikinci, Birleşik Arap Emirlikleri dördüncü, Suudi Arabistan yedinci, Umman sekizinci, Kuveyt on birinci ve Bahreyn ise on üçüncü durumda bulunuyor. PwC Ortadoğu sorumlusu Dean Rolfe, bölgenin hemen her alanda çok cazip vergi rejimlerine sahip olduklarının altını çiziyor. Rolfe'a göre bu ucuz vergi rejimleri Dubai gibi bölgelerin dünyanın en gözde yerleri olmasının başlıca sebebi. Muhtemel yeni vergiler ise bölgeyi bekleyen en önemli tehlike. Araştırma 183 ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında yapıldı. Sıralamada Hint Okyanusu'ndaki küçük ada devleti Maldiv ilk sırada yer alırken, İngiltere on altıncı, ABD ise elli birinci geldi.

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 27.12.2009)

GÜNDEM