BASINDAN YAZILAR
2009'un 'EN'leri / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

2009'un 'EN'leri / Sadettin Orhan

Okurlarımızın bildiği üzere, her yılın sonunda çalışma hayatı ile ilgili olarak o yılın 'EN'lerini yazıyoruz.

Artık 2009'un sonuna geldiğimize göre bu senenin bilançosunu da çıkarmanın zamanı geldi. İşte çalışma hayatının bu seneki 'EN'leri...

En trajik olay: Hiç şüphesiz bu yılın en trajik olayı Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden kazası ve 19 işçinin ölümü. İşçilerimize tekrar Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

En 'temyiz' karar: Geçtiğimiz aylarda basında bir Yargıtay kararı yer aldı. Kararda, bir çalışanın işverene ''Size ben de bir iyilik planlıyorum'' diyerek tehdit etmesi, işten çıkarma için haklı gerekçe olarak kabul edildi. Yerel mahkeme kararının temyizi üzerine verilen bu karardan sonra, bütün çalışanlar patronları için planladıkları 'iyilikleri' gözden geçirmeye başladı.

En 'şanssız' talihli: Başbakan Erdoğan, Ankara'da makam aracından inerek sokaktaki simitçi gençten simit satın aldı ve karşılığında 102 TL verdi. Aslında simitçi için bu durum büyük bir kısmetti. Hem Başbakan'a simit satmış hem de büyük bir bahşiş almıştı. Ancak daha sonra simit tezgâhının kaçak olduğu anlaşıldı ve zavallı gencin iş hayatı trajikomik bir şekilde sona erdi.

En KEYifsizler: Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerini alamayan ya da eksik alanlar için 28 Haziran 2009 tarihinde yeni bir liste açıklanacaktı ancak yetiştirilemedi. Konuyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapıldı ve 5,8 milyon kişinin hayali 2010 sonrasına kaldı. Umarız nihai liste bütün hak sahiplerini kapsayacak şekilde oluşturulur da herkes KEY'ine kavuşur.

En çok dayak yiyenler: TEKEL işçileri, Ankara'da düzenledikleri protesto eylemlerinde yedikleri dayak ve biber gazıyla, 2009'un en çok dayak yiyen göstericileri oldular. Ancak dayağı yeseler de seslerini Başbakan'a duyurmayı başardılar.

En umutlular: Milyonlarca emekli hâlihazırda Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen intibak çalışmasının sonucunu bekliyor. Söz konusu çalışma ile emekliler arasındaki maaş dengesizliği giderilmeye dönük düzenlemeler yapılacak. Bize gelen e-postalardan da anlaşıldığı kadarıyla emeklilerimiz bu konuda çok umutlu ve beklentiler bir hayli yüksek. Emeklilerimiz yine umudunu korusunlar ancak beklentilerini çok yükseltmeseler iyi olur.

En çok mesai yapanlar: Bu konuda daha önce de müstakil bir yazı yazmış ve Ankara basınının en fazla mesai yapan medya çalışanları olduğunu ifade etmiştik. Evet, bu durum hâlâ değişmiş değil ve Ankara'nın gündemi durulmadıkça değişecek gibi de görünmüyor.

En şok olanlar: 2009 yılının en şok olanları, 2003 yılı itibarıyla, SSK ya da Emekli Sandığı'ndan emekli olup da Bağ-Kur kapsamında esnaflık vb. yapmaya başlayanlardı. Bu emeklilerden sosyal güvenlik destek primi kesilmesi gerekirken, zamanın Bağ-Kur'u bu primleri tahsil etmemiş ve zamanla birikmişti. Bu durumdaki 10 binlerce emekli, bu yıl içerisinde SGK'dan kendilerine gönderilen 7-8 bin TL'lik borçlarla şok yaşadılar. Konuyu köşemize taşıdıktan sonra bir yasa teklifi verildi ve halen TBMM'de yasalaşmayı bekliyor.

2009 yılı bu 'EN'lerle geçti. Umarız 2010'da daha güzel 'EN'ler yaşanır.

 

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 24.12.2009)

GÜNDEM