BASINDAN YAZILAR
Kredi destek paketine büyük ilgi var - MuhasebeTR

Kredi destek paketine büyük ilgi var

Nihat Ergün, Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler'e yönelik krdei paketine 57 bin işletmenin başvurduğunu söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün , küresel krizin başladığından bu yana KOSGEB vasıtasıyla Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler'e (KOBİ) çok önemli destekler sağladıklarını belirterek, bu desteklerin makine-teçhizat, ihracat ve cansuyu kredisi gibi destekler olduğunu hatırlattı.

Ergün, bu desteklerden KOBİ'lerin son derece memnun kaldığını ifade ederek, şunları söyledi: ''Şimdi de KOBİ kavramı değiştiği için, içine hizmet sektörü de girdi ve esnaflar da dahil oldular KOBİ'ye. Biz bunlar için yeni bir paket açtık; 2 milyar 500 milyonluk liralık bir kredi hacmi oluşturalım ve bu kredi hacminden en az 100 bin esnafımız istifade etsin. Bu krediyi 25 bin lira üst limitli, bayan olursa pozitif ayrımcılık yaparak 30 bin lira olarak belirledik. Bu paketi açtık. 2009 yılının sonuna kadar bundan yararlanma imkanı getirdik. Çok ilgi gördü. 12 Ekim 2009 tarihine kadar 10 yıl boyunca toplam 89 bin işletme bize başvurarak, KOSGEB Veri Tabanı'na kaydolmuştu; işte internetten veya form doldurarak; ben KOSGEB'in istediği standartlara uygun bir firmayım, diye. Kredi destek paketinden yararlanmak isteyen işletmelerimizin KOSGEB Veri Tabanı'na kaydolmaları şartı getirdik. Bu çerçevede, KOSGEB Veri Tabanı'na kayıt olmak için başlattığımız tarih olan 12 Ekim'den sonra 110 bin işletme başvurdu. Bu büyük bir ilgi. Bu veri tabanına kaydolmada son destek paketinin çok büyük katkısı oldu.''

Destek paketinden yararlanmak için 13 günde başvuranların sayısının 57 bine ulaştığını vurgulayan Ergün, bu sayının 100 bini aşacağını ve 2009 yılı itibariyle bu paketten 100 bin işletmenin yararlanma imkanına sahip olacağını ifade etti.

Bakan Ergün, Kredi destek paketi hacminin  şu anda 1 milyar 400 milyon Türk Lirasına ulaştığını belirterek, yıl sonuna kadar hedefleri olan 2 milyar 500 milyon liralık krediyi vereceklerini söyledi.

(Kaynak: Beyaz Gazete | 20.11.2009)

GÜNDEM