BASINDAN YAZILAR
Kredi başvuruları KOSGEB'in internet sitesini kilitledi - MuhasebeTR

Kredi başvuruları KOSGEB'in internet sitesini kilitledi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından 100 bin işletmeye sağlanacak 2,5 milyar TL'lik kredi büyük ilgi görüyor. 4 Kasım'da başlayan pakete 13 günde 57 bin işletme bankalar aracılığıyla başvuru yaptı.
 

Krediden faydalanmak isteyen esnaf ve sanatkârlar ile KOBİ'ler, KOSGEB'in internet sitesinin kilitlenmesine sebep oldu. Esnaf odaları ve sicil müdürlüklerinde ise yeni kayıtlar sebebiyle uzun kuyruklar oluştu.

Gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkârlar ile tüm KOBİ'lere, ilk 3 ayı ödemesiz geri kalanı ise aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli 25 bin TL üst limitli kredi kullandırılacak. İşletme sahibinin kadın girişimci olması halinde kredi üst limiti 30 bin lira olacak. İşletmelerin başvuru sırasına göre değerlendirme yapılacak. Krediden yararlanmak isteyenlerin, KOSGEB Veri Tabanı'na kayıtlı olması ve krediyi hangi amaçla kullanacaklarını beyan etmeleri gerekiyor. Kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 lira olacak. Bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 liradan fazla, ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL'den fazla masraf talep edemeyecek. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler Kredi Garanti Fonu (KGF) veya TESKOMB'a bağlı Kredi Kefalet Kooperatifleri'nden yararlanabilecek. Vergi ve SGK borcu olan işletmeler ise, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabilecek. Bu arada KOSGEB Veri Tabanı'na 9 Ekim 2009'dan sonra 35 binden fazla işletmenin kayıt yaptırdığı öğrenildi.

Yeni kredi destek paketini değerlendiren Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak, zor dönemde verilen krediden dolayı müteşekkir olduklarını söyledi. Tak, "Ancak Türkiye'deki 2 milyon kayıtlı esnaf ve sanatkârdan yalnızca 100 bin kişi faydalanacak. Bu çok küçük bir rakam." dedi. Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat ise "Yetkililere teşekkür ediyoruz, ancak ülke genelinde sadece 100 bin esnafa verilecek. Keşke bu sayı daha da artırılabilse." diye konuştu. ZAMAN

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 19.11.2009)

GÜNDEM