BASINDAN YAZILAR
Anayasa Mahkemesi karar vermeden önce Maliye'ye danışacak - MuhasebeTR

Anayasa Mahkemesi karar vermeden önce Maliye'ye danışacak

Ekonomiyle ilgili davalarda daha sağlıklı karar vermek isteyen Anayasa Mahkemesi önemli bir adım atıyor.

Yüksek Mahkeme kendisine Maliye ile ilgili herhangi bir düzenleme gelmesi halinde bakanlığın kapısını çalacak. Karar verme sürecinde Maliye bürokratlarından düzenlemenin ne anlama geldiği ve ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında bilgi alacak. Edinilen bilgilere göre geçen ay Gelir Vergisi Kanunu'nun bazı hükümlerini iptal eden mahkeme düzenleme hakkında fazlaca kafa yordu. Özellikle yerli ve yabancı yatırımcı arasında farklı oranda uygulanan stopaj konusunda karar verme sürecinin uzamasına sebep oldu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Maliye'ye ilişkin bir düzenleme hakkında üyelerin bilgilendirilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde bilgi alınacağını söyledi. Bir başka yetkili ise geçen ay iptal edilen yabancıya sıfır vergi uygulamasında kafalarına takılan birçok unsurun olduğunu belirterek karar vermekte zorlanıldığını ifade etti. Aynı yetkili, şunları aktardı: "Özellikle farklı stopaj konusunun nasıl olduğu konusu ve bunun ortaya çıkarabileceği sonuçlar kafalara takıldı. 'Keşke bir maliyeci olsa da danışsak' dedik. Bundan sonra karar vermeden önce bir maliyeci çağırıp bilgi alacağız."

Anayasa Mahkemesi geçen ay Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan 'yabancıya sıfır vergi' uygulamasını iptal etmişti. Yüksek Mahkeme'nin Gelir İdaresi başkan yardımcıları, daire başkanları ve vergi dairesi başkanlarının, başkanın önerisi üzerine bakan tarafından atanmasına ilişkin kanun hükmünün iptaline ilişkin oybirliğiyle aldığı karar ise 1,5 ay önce Resmi Gazete'de yayımlandı. Öte yandan eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, üç yıl önce yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne götürülen yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen 5444 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun için de mahkemede savunma yapmıştı.

2010 Pratik Bilgiler e ulaşmak için tıklayınız...

(Kaynak: Zaman Gazetesi | 17.11.2009)

GÜNDEM