BASINDAN YAZILAR
Ne zaman emekli olurum / Lütfi Köksal, Şerif Akcan - MuhasebeTR

Ne zaman emekli olurum / Lütfi Köksal, Şerif Akcan

Yeni basın genelgesi kimleri kapsamıyor?

> Ahmet Sert / İSTANBUL

05.04.1970 doğumluyum, ilk işe giriş tarihim 1.11.1985. Değişik zamanlarda BASIN kanununa göre ödenmiş primlerim de var, köşenizde bahsetmiş olduğunuz SGK’nın 2009/114 numaralı Genelgesindeki şartlara göre ne zaman emekli olabilirim? Askerliğim yok muafım.


CEVAP: Ahmet Bey, geçtiğimiz eylül ayında yayımlanan 2009/114 sayılı Genelge, 2002 ile 2008 arasında kazanılmış Basın hizmetlerinin geçerli olması maksadıyla yürürlüğe girdi. Basında geçen çalışmalarınızın tamamı 23.05.2002 tarihinden önce olduğu için, daha önce hesaplanan emeklilik şartlarınızda (2009/114 sayılı Genelgeye göre) bir değişiklik olmadı.
Toplam 8063 gününüz var. 1988-1999 tarihleri arasında 4141 gününüz 2098 sayılı Kanuna göre ödenmiş. 4141/4 = 1035 gün = 2 yıl 10 ay 15 gün İtibari Hizmet hak ediyorsunuz. Giriş tarihiniz bu kadar süre geri gidiyor ve 16.12.1982 oluyor. Buna göre emeklilik şartlarınız; 25 yıl, 47 yaş ve 5150 gün olup, 47 yaşınızın dolduğu 05.04.2017 tarihi yerine 20.05.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

> Kemal Çukur

1966 doğumluyum, 1984 yılı Bağ-Kur girişliyim, toplam hizmetim 24 yıl 10 ayı buldu, ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: 3 ay daha prim öderseniz, 48 yaşınızın dolduğu 04.02.2014 tarihinde 9000 günle Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz.


> Hasan Kartal / ESKİŞEHİR

1967 doğumluyum, 1985 Sigorta girişliyim, 1990-1997 arasında Basın hizmetim var, bundan faydalanabilir miyim ve ne zaman emekli olurum?

CEVAP: 1991-1997 tarihleri arasında 2310 gününüz Basın’da geçiyor ve 577 gün = 1 yıl, 7 ay ve 7 gün İtibari Hizmet kazanıyorsunuz. 2009/114 sayılı Genelge’ye göre girişiniz bu kadar geri çekiliyor, sigortalılık sürenize ilave ediliyor ve emeklilik yaş haddinizden düşülüyor. Buna göre 16.04.1985 olan girişi tarihiniz 09.09.1983 tarihine çekiliyor. Emeklilik şartlarınız ise; 25 yıl, 47 yaş ve 5150 gün oluyor. Toplam 6735 gününüz var. 47 yaşınızın dolduğu 28.01.2014 tarihi yerine 21.06.2012 tarihinde emekli olabilirsiniz.

> Ayten Ceylan

29.03.1995 ve 18.05.1999 doğumlu 2 çocuğum var, doğum borçlanması yapabilir miyim?

CEVAP: 5510 sayılı Kanunun 41. maddesine göre kadınların doğum nedeniyle çalışamadığı 2 yıllık süreyi borçlanması için;
- Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi,
- Doğumun, işi bıraktıktan sonra 300 gün içinde gerçekleşmesi,
- Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi,
- Borçlandığı sürede çocuğunun yaşaması gerekmektedir.
Buna göre çocukların doğum tarihleri borçlanma şartlarına uygun olmadığı için, doğum borçlanması yapamazsınız.
Diğer yandan 01.09.1983 tarihli Sigorta girişiniz, 4/a ve 4/b kapsamında toplam 3167 gününüz var. Buna göre 20 yıl, 40 yaş ve 5000 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 20 yılınız dolmuş, 5 yıl 2 ay daha prim ödemeniz gerekiyor. Bağ-Kur’un şartlarına (7200 gün ister) takılmamak için İsteğe Bağlı’ya en fazla 28.02.2012’e kadar ödeme yapmanız gerekiyor, kalanı SSK’da tamamlamalısınız!

www.calisandunyasi.com
e-mail: calisandunyasi@tg.com.tr Adres: 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna-İST.
Not: SSK, Bağ-Kur, TC kimlik numaraları ile doğum tarihleri ay ve gün olarak belirtilmeden gönderilen sorulara cevap veremiyoruz. Ayrıca her salı günü saat 13:15’te TGRT FM’de canlı yayınlanan “Zeytin Dalı” programında da bizi dinleyebilirsiniz.

(Kaynak: Türkiye Gazetesi | 16.11.2009)

GÜNDEM