BASINDAN YAZILAR
Şişirme sağlık faturasını nasıl tespit ettireceğiz? / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Şişirme sağlık faturasını nasıl tespit ettireceğiz? / Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, geçenlerde yazmış olduğunuz bir yazıda, özel hastanelerin en fazla %30 fark ücreti alabileceğini, bazen bu farkın üzerine çıkan hastaneler olduğunu ve hastaların dikkatli olması gerektiğini yazmıştınız.

Ben de geçtiğimiz günlerde bir özel hastanede ameliyat geçirdim. Bana çıkarılan fatura sanırım biraz abartılmış. Yani %30 farkın aşıldığını düşünüyorum. Sonuçta ameliyatımı yapan bir uzmandı. Özel odada falan da kalmadım. Bu durumda ben faturanın şişirilmiş olup olmadığını nasıl tespit ettirebilirim? İsmi Mahfuz

Cevap: Değerli okurum, sizin de dikkatinizi çektiği gibi bu konuyu geçtiğimiz aylarda gündeme getirdik ve hastaları daha dikkatli olmaya çağırdık. Nitekim bizim yazımızdan sonra SGK, özellikle İstanbul'da özel hastanelere yönelik %30 farkı aşıp aşmadıklarına dair denetimini sıklaştırdı. Denetimler kapsamında da kimi sağlık kuruluşlarına 50 bin TL'lik cezalar kesildi. Siz de eğer bu anlamda faturanızın şişirildiğini düşünüyorsanız öncelikle hastaneyle görüşerek faturanın gerekçesini ve ayrıntısını talep edin. Eğer tatmin edici bir açıklama yapılmaz ise bu taktirde size en yakın SGK müdürlüğüne başvurun ve Bilgi Edinme Yasası kapsamında bilgi talep edin. Dilekçenizin ekine hastanenin faturasını da eklemeyi unutmayın.

18 yaşından küçüklerin sağlık güvencesi

Soru: Sadettin Bey, 07.07.1992 doğumlu kardeşim 01.08.2009'da 3 gün hastanede kaldı ve operasyon geçirdi. Babamın sağlık güvencesi olmadığından 18 yaş altı gurubundan faydalanamıyoruz. Sebep olarak bize işsizlik maaşı alıyor gözüküyor olmamız söyleniyor. İşsizlik maaşını yaklaşık 1 yıl önce aldı ve şu anda almıyor. Bu arada hastane bizden para talep ediyor. Bize ne tavsiye edersiniz, lütfen yardımcı olur musunuz? İbrahim Gökduman

Cevap: İbrahim Bey, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren genel sağlık sigortası gereği, 18 yaşın altındaki bütün nüfus, anne-babasının sosyal güvencesine bakılmaksızın ücretsiz ve primsiz olarak sağlık güvencesine alınmıştır. Dolayısıyla babanızın sağlık güvencesi olmasa da kardeşinize sağlık yardımlarının yapılması gerekir. Öte yandan eğer işsizlik maaşı alıyor olarak görünen kardeşiniz ise, yine sağlık güvencesi kapsamında sayılacaktır zira işsizlik ödeneği alanlar da otomatikman güvence kapsamındadırlar. Yok, eğer işsizlik ödeneğini geçen yıl almış ise şu an 18 yaşını doldurmamış olduğuna göre yine sağlık sigortası kapsamında sayılacaktır. Kısacası, her halükarda kardeşiniz sağlık güvencesi kapsamında sayılacağından, hastanenin sizden yasal farkların dışında herhangi bir ücret talep etmesi yasaktır. Gerekirse hastaneyi SGK'ya (Alo 170) şikâyet edebilirsiniz.

Yurtdışı çalışmalarımı nasıl değerlendirebilirim?

Soru: Sadettin Bey, ben 08.02.1964 doğumluyum. 1982 tarihinden 2003 tarihine kadar Almanya'da çalıştım. 01.04.2006 tarihinden itibaren SGK sigortalı olarak özel sektörde çalışmaktayım. Almanya'daki primlerimi SGK'ya transfer edip en kısa bir zamanda iyi bir emeklilik aylığı almak suretiyle emekli olmak istiyorum. Bana lütfen bunun mümkün olup olmadığı konusunda yardımcı olur musunuz? Ahmet Akbaba

Cevap: Değerli okurum, yurtdışındaki çalışmalarınızı üç şekilde değerlendirebilirsiniz. Birincisi, Almanya ile ikili sosyal güvenlik sözleşmemiz bulunduğundan, yurtdışındaki primlerinizi Türkiye'ye transfer ettirerek kısmi yurtdışı aylığı ile emekli olursunuz. Bu durumda emekli aylığınız çok yüksek olmasa da sağlık ve emekliliğe bağlı diğer haklara kavuşmuş olursunuz.

İkinci alternatifiniz, primlerinizi Türkiye'ye taşımadan, Almanya'daki çalışmalarınızla ilgili yurtdışı hizmet borçlanması yaparak emekli olmaktır. Bunun için aylığı 222 TL ile 1.441 TL arasında bir ödeme yapmanız gerekir ki bu da size pahalıya mal olabilir. Ama bu durumda prim transferi yapmayacağınız için Almanya'daki primlerinizi öldürmemiş olursunuz ve yaş koşulunu yerine getirdiğinizde Almanya'dan da aylık alma imkânınız olur.

Üçüncü seçeneğiniz ise Almanya'daki primlerinizi Türkiye'ye transfer ettirmek ve üzerine de yurtdışı borçlanma yaparak kısmi aylığı tam aylığa tamamlamaktır.

Yüksek emekli aylığı ile emekli olmak istiyorsanız, yurtdışı hizmet borçlanmanızı yüksek prim tutarından ödemeniz gerekir. Başka türlü aylığınızı yükseltme şansınız bulunmuyor.

Emeklilik tarihim tam olarak nedir?

Soru: Sadettin Bey iyi günler. Ben 10.05.1971 doğumluyum. SSK girişim 26.09.1986 tarihidir. Şu ana kadar yaklaşık 5450 günüm var. Ben tam ay gün yıl olarak ne zaman emekli olabilirim? Orhan Yılmaz

Cevap: Orhan Bey, emeklilik için prim gününüz dolmuş. Bundan sonra hiç prim ödemeseniz dahi 49 yaşınızı dolduracağınız 10.05.2020 tarihinde emekli olacaksınız.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 27.08.2009)

GÜNDEM