BASINDAN YAZILAR
Fahri imamlık emekli eder mi? / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Fahri imamlık emekli eder mi? / Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben 01.01.1956 doğumluyum. 27.07.1978 tarihinde devlet memuru olarak göreve başladım. 14.08.1998 tarihinde görevden istifa ettim. Görevde iken 03.03.1976-03.11.1977 tarihleri arasında ifa ettiğim askerliğimi de saydırdım. Bugüne kadar da hiçbir sosyal güvenlik kaydım olmadı. Toplam hizmetim 21 yıl 8 ay 14 gün olduğu çıkıyor. Emekli olup ikramiye de alabilmem için ne yapmalıyım? Diğer taraftan 01.01.1973 ile 28.02.1976 tarihleri arasında askerlik öncesi bir köyde fahri görev yaptım. Diyanet'te olan bazıları bunu mahkeme ile saydırdılar. Ben de bu yolu mu takip edeyim? İzzet Hamatoğlu

Cevap: İzzet Bey, Emekli Sandığı'ndan emekliliğe hak kazanabilmeniz için 25 yıl fiili hizmet süresini doldurmanız gerekir. Ancak dilerseniz mevcut hizmetinizle yaş haddini bekleyerek de emekli olabilirsiniz. 25 yılı doldurmaya 3 yıl 3 ay 16 gününüz kalmış. Dilerseniz bu süreyi isteğe bağlı sigortalı veya SSK'lı olarak da doldurabilirsiniz. Bu taktirde de yine Emekli Sandığı'ndan emeklilik hakkınız baki kalacaktır. Zira son 7 yıllık hizmetinizin çoğu memuriyet hizmetinizden oluşacaktır.

Öte yandan fahri imam olarak görev yaptığınız süreyi belgeleyebilirseniz (müftülük, muhtarlık veya vergi dairesinden), 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun ek 47. maddesi gereği memuriyet hizmetinize eklettirebilirsiniz. 25 yılı tamamlamaya kalan birkaç ayı da SSK'lı olarak tamamlayabilirsiniz. Ancak 5434 sayılı kanunun ek 47. maddesinde, Emekli Sandığı iştirakçilerinin fahri imamlık görev süresini borçlanabilecekleri hükme bağlanmıştır. Oysa siz şu an itibarıyla iştirakçi değilsiniz. Bu hükümden hareketle SGK (Emekli Sandığı), borçlanma talebinizi reddedebilir. Reddedilmesi durumunda ise mahkemeye gitmeniz gerekir. Mahkeme sürecinin birkaç yıl sürebileceği ve lehinize sonuçlanmasının garanti olmadığını göz önüne alırsak, borçlanma talebinizin reddedilmesi durumunda sizin için en uygun yol, prim ödemek suretiyle hizmetinizi 25 yıla tamamlamak olacaktır.

25 yılı tamamlayarak emekli olmanız durumunda, Anayasa Mahkemesi'nin geçtiğimiz aylarda vermiş olduğu karar gereği, memuriyet hizmetinize tekabül eden ikramiyenizi alabileceksiniz.

Annem dul aylığı alabilir mi?

Soru: Sadettin Bey, babam 1989 yılında vefat etti. Sigorta günlerini toplattırdım, toplam gün 275 gün çıktı. Askerlik borçlanmasını yaptırmadık. Annem, babam üzerinden emekli maaşı alabilir mi? Teşekkür ederim. Özgür AKTEMUR

Cevap: Değerli okurum, babanızın askerlik günleri ile birlikte toplam prim günü 900 güne ulaşıyorsa, annenize dul aylığı bağlanır. Aksi halde herhangi bir aylık bağlanmaz.

Yüzde kaç rapor alırsam emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey, hayırlı günler. Ben 1961 doğumluyum, 1976'da askerlik öncesi sigortam var. 1982-1997 arası 1 yıl 8 ay Bağ-Kur'um var. 2005-2009 arası ve halen devam eden sigortamın toplamı 1400 gün. 1974'te 4 aylık SSK vardı ancak kartımı kaybetmiştim. Unkapanı'nda araştırdım. Şimdiki numaram çıkıyor, öncesi yok. Kulaklarımın ikisi de ağır işitiyor. % kaç rapor alırsam emekli olabilirim, ya da erken yaşlanmadan rapor nasıl tespit ediliyor? Bel fıtığı da var. Sizce 1400 gün SSK, 600 gün Bağ-Kur ve 600 gün askerlik borçlanması ile nasıl emekli olabilirim? Bir de benim askerlik öncesi SSK vardı yine de borçlanıp ödeyecek miyim? Ayrıca 1974 yılına ait SSK numaramı bulma şansım var mı? Mustafa Yaman

Cevap: Mustafa Bey, mevcut rahatsızlıklarınız için SGK'ya malulen emeklilik başvurusunda bulunur, SGK'nın sevk edeceği hastaneden en az %60 malul raporu alırsanız, SSK ve Bağ-Kur günlerinizin toplamı ile (2000 gün) malulen emekli olabilirsiniz. Malullük raporu alamasanız da özür oranı olarak en az %40 rapor alabilirseniz, bu kez de özürlü sıfatıyla prim gününüzü 3600 güne tamamlayarak emekli olursunuz. Özürlü raporu alamaz da erken yaşlanma raporu alabilirseniz, yine 3600 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Bu raporların hiçbirisini alamazsanız, emeklilik için 5000 günü tamamlamanız gerekir. 1974 yılındaki SSK kaydınız, arşiv araştırmasıyla bulunabilir. Bunun için ilgili müdürlüğe dilekçe vermeniz gerekir. Ancak 1974 yılına ait SSK kaydınız bulunmasa bile 1976 yılındaki girişiniz size erken emeklilik avantajını zaten sağlıyor.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 22.07.2009)

GÜNDEM