BASINDAN YAZILAR
Borçlu Bağ-Kur'lunun çocuğu sağlık yardımı alamaz mı? / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Borçlu Bağ-Kur'lunun çocuğu sağlık yardımı alamaz mı? / Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben 11 yıllık sigortalı idim. Babamın iş yerini üzerime aldım. Tam da kriz döneminde Bağ-Kur primlerini ödeyemedim. İlk 3 ay SSK'dan yeni ayrıldığım için sorun olmadı ancak sonra çocuklarıma (3 çocuğum var) ilaç alırken oldukça yüksek bir rakam tutunca sordum eczacıya. Çocukların ilaç tutarının %20'si alınmıyor mu diye. Bana verilen cevap "Hiçbir sağlık güvencesi olmayanlara öyle" şeklinde oldu. Yani benim anladığım, işsizleri tenzih ederim ama yan gelip yatan kişilerin çocuklarına devlet yardımda bulunacak, benim gibi kriz ortamında kayıtlı bir iş yapıp halen vergi ödeyen elemanının SSK'sını ödeyebilmek adına kendi Bağ-Kur'unu ödeyemeyen birinin çocuklarına bakılmayacak.

Ben üzülerek söylüyorum ki ilaçları alamadım çocuklarıma.

Uygulamada mı hata var yoksa kanun mu böyle? Namık Kartal

Cevap: Namık Bey, size bilgi veren eczacı kesinlikle yanlış bilgi vermiş. 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle 18 yaşın altındaki tüm çocuklar, anne-babalarının sosyal güvencesi olsun veya olmasın ve hatta sizin gibi prim borcu da bulunsa sağlık yardımlarını ücretsiz olarak alacaklar ve alıyorlar. Sadece uygulamada bazen provizyon hatası yaşanmaktadır. Bunu düzelttirmek için size en yakın SGK müdürlüğüne başvurun ve çocuklarınızın T.C. kimlik numaralarını sisteme kaydettirin. Böylece sizin prim borcunuz bulunsa dahi tüm sağlık hizmetlerinden çocuklarınız ücretsiz-primsiz yararlanacaktır.

Özürlü emekliliği için ne yapmam gerekiyor?

Soru: Ben 26.10.1980 doğumluyum. 24.07.2007 tarihinde %50 özürlü raporuyla SGK'ya başvurdum ve 3. derece özürlü olarak vergi indirim belgesine hak kazandım. Ancak vergi indirim belgem eski işyerime gelmiş. Şu anki işyerimin bu indirim belgesinden ve özürlü raporumdan bilgisi yok. Vergi indirim belgemi, işyerime şu an veya daha sonra vermem, benim emeklilik tarihimi etkiler mi? Açıkçası özürlü statüsüne geçince mevcut işimi kaybetmekten korkuyorum. İsmi mahfuz.

Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim 2008 itibariyle, özürlü emekliliğinde vergi indirim belgesi şartı kaldırıldığından, bu belgeyi yeni işvereninize verseniz de vermeseniz de aynı tarihte emekli olacaksınız. Önemli olan raporunuzun bulunması. Elinizde rapor olduğuna göre, özürlü sıfatıyla erken emekliliği hak ettiğiniz tarihte (sigorta başlangıcınızı yazmadığınız için bu tarihi hesaplayamadım) SGK'ya başvurarak erken emekli olabilirsiniz.

Diğer taraftan, vergi indirim belgenizi yeni işyerinize vermeniz, ücretinizden daha az gelir vergisi kesilmesini sağlar. Yani ücretinizde artış olur. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi emeklilik tarihinizi etkilemez.

Ne zaman emekli olabilirim?

Soru: 24.03.1962 doğumluyum. 01.01.1980 tarihinde SSK girişim var. Toplam 3.522 gün SSK primim var. 16.02.1994 tarihinde Bağ-Kur'a giriş yaptım ve halen devam ediyorum. Ne zaman emekli olurum? İbrahim KOÇYİĞİT

Cevap: Değerli okurum, verdiğiniz bilgilere göre Bağ-Kur ve SSK toplam hizmetiniz 9000 günü (25 yıl) geçmiş. Şu halde 48 yaşınızı tamamlayacağınız 24 Mart 2010 tarihinde emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz.

SSK mı yoksa Bağ-Kur mu avantajlı?

Soru: İnternette yazdığınız yazıyı gördüm ve bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. 1969 Haziran doğumluyum. 01.05.1999 tarihinde tarım sigortalısı olarak Bağ-Kur ödemeye başladım. Daha sonra isteğe bağlı devam ettim. Hâlâ devam etmekteyim. Sadece 3 ay boşluğum var. Size sorum, ne kadar daha ödemeliyim? Ne zaman emekli olacağım ve Bağ-Kur mu Sigorta mı benim için daha avantajlı? Asiye Liman

Cevap: Asiye Hanım, bundan sonra da Bağ-Kur kapsamında prim öderseniz 20 yıllık prim gününüzü doldurduktan sonra 55 yaşınızı tamamlayacağınız 2024 yılı Haziran ayında emekli olacaksınız. Eğer bugünden itibaren SSK (4/a) kapsamına geçer ve bir işyerinden adınıza prim ödenirse, bu takdirde yine 55 yaşınızda fakat 7200 gün yerine 5975 gün prim ödeyerek emekli olacaksınız. Gördüğünüz üzere SSK'ya geçmek emeklilik tarihinizi değiştirmez ancak 1225 gün, yani yaklaşık 3,5 yıl daha az prim ödemiş olursunuz. Emekli aylık tutarınız ise her iki durumda da hemen hemen aynı olur.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 03.06.2009)

GÜNDEM