BASINDAN YAZILAR
Malûlen Emeklilikte Önemli Koşullar / Şevket Tezel - MuhasebeTR

Malûlen Emeklilikte Önemli Koşullar / Şevket Tezel

21.10.1977 doğumluyum. 20 yaşındayken bir rahatsızlıktan dolayı kalp ameliyatı oldum ve askerliğimi tamamlayamadım. 2002 yılının 7. ayında işyeri kurup Bağ-Kur’lu oldum. Şu an Bağ-Kur’a hiç borcum yok. Geçtiğimiz Ağustos ayında tekrar rahatsızlandım. Şimdi kalp ve akciğer nakli tanısıyla bekliyorum. İlaçlarım çok pahalı onun için sosyal güvencemi sürdürebilmek amacıyla işyerimi kapatmadım. 2008 Ekim ayında malûlen emeklilik istedim. Bana yol gösterir misiniz? Metin AY

Sayın Okurum,

SGK’ya başvurduğunuza göre SGK’ca yetkili bir hastaneye sevk edilmeniz ve bu sağlık hizmeti sunucusunun sağlık kurulunca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünüzün en az yüzde 60'ını kaybettiğinizin SGK Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekiyor.

Yetkili Hastanelerce düzenlenecek raporlarda yüzde 60 ve üzerinde çalışma gücü kaybına sahip olanlar için malûl ifadesi yeterli iken, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihte malûl olanlar ile çalışma gücü kaybı yüzde 60'ın altında olanların çalışma gücü kayıp oranlarının yüzde şeklinde net olarak mutlaka belirtilmesi gerekiyor.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığınız tarihten önce sigortalının çalışma gücünüzün yüzde 60'ını kaybettiğiniz önceden veya sonradan tespit edilirse, bu hastalık veya özür nedeniyle malûllük aylığından yararlanamazsınız. Verdiğiniz bilgilere göre sizin malûllüğünüzün de ilk defa sigortalı olmadan önceye dayanıyorsa çalışma gücü kaybınız ne olursa olsun SGK’ca size malûllük aylığı bağlanmayacaktır.

Belirtmemişsiniz ama başka birinin sürekli bakımına muhtaç değilseniz 10 yıllık sigortalılık süresine sahip olmadığınız için de malûllük aylığı talebiniz reddedilecektir. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç iseniz sigortalılık süreniz yeterlidir. Ancak sigortalı olmadan önce malûl durumda olmadığınızın da saptanmış olması gerekiyor.

Şu an olmasa bile malûllük aylığı veya normal aylık için çözümsüz de değilsiniz. 01.10.2008’den sonra malûllük sigortasından tahsis talebinde bulunan 4/b sigortalılarından ilk defa sigortalı olduğu tarihte malûl olduğu tespit edilenlere, yaşlılık sigortasından aylık bağlanabilmesi için en az yüzde 60 kaybın yanı sıra yine en az 3 bin 960 prim gün sayısı ve 15 yıllık sigortalılığın bulunması halinde aylık bağlanabiliyor.

Yani ilk defa sigortalı olmadan önce malûl olduğunuzun saptanması durumunda 4/b sigortalısı olarak malûliyetinize istinaden emekli olmak için doğrudan doğruya 15 yılla ve 3 bin 960 günle emeklilik koşuluna tabi olacağınızdan başvurunuzu 2017 yılında yenilemeniz gerekiyor.

(Kaynak: Sözcü Gazetesi | 23.05.2009)

GÜNDEM