BASINDAN YAZILAR
Hamile Bağ-Kur'lunun hakları / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Hamile Bağ-Kur'lunun hakları / Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey size birkaç sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim. 10.06.1977 doğumluyum. SSK girişim 05.05.1998 ve 3.155 gün ödenmiş primim var. 16.07.2008 tarihi itibari ile de Bağ-Kur'lu olarak devam etmekteyim (10 ay 2 gün).

1. sorum; şu an hamileyim ve Bağ-Kur ile ilgili haklarım var mı?

2. sorum; henüz çok erken ama emeklilik için hangi kurumu seçmeliyim, avantaj ve dezavantajları nelerdir? Songül Dumaner

Cevap: Songül Hanım, doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün (4 ay) prim ödemek ve SGK'ya borcunuz olmamak koşuluyla doğum sonrası emzirme ödeneği alma hakkınız var. Süt parası olarak da bilinen bu ödenek bir defaya mahsus olarak 70 TL tutarında ödenir. Ayrıca eğer Bağ-Kur (4/b) sigortalılığınız şirket ortaklığından kaynaklanmıyorsa, doğumdan önceki ve sonraki 8'er haftalık sürelerde geçici iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz. Bu ödenek için geçmiş bir yılda 90 gün prim ödemek ve yine borcunuz bulunmaması şartı var. Alacağınız geçici iş göremezlik ödeneğinin miktarı ise yatarak veya ayaktan tedaviye göre 333 ila 444 TL arasında değişir.

Emeklilik tarihinize gelince, ister SSK'da ister Bağ-Kur'da devam edin her iki durumda da 54 yaşınızı doldurduğunuz tarihte emekli olacaksınız. Ancak SSK'da devam ederseniz 5975 gün, Bağ-Kur'da devam ederseniz 7200 günle emekli olursunuz. SSK'ya geçmeniz prim ödeme gününüzü düşürürken, emeklilik tarihinizi değiştirmez. Tercih sizin.

Sağlık yardımlarını alabilir miyim?

Soru: Sadettin Bey merhabalar. Ben Bağ-Kur'dan sigortalıydım ama 1,5 ay önce SSK'ya geçtim. Benim sorum şu; ben şimdi hastaneye gitsem sigortadan yararlanabilir miyim veya çocuklarım sigortadan yararlanabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim. Hacı Yusuf Dağlı.

Cevap: Değerli okurum, 1 ay (30 gün) prim ödedikten sonra hem siz hem de eşinizle çocuklarınız sağlık yardımlarından faydalanabilir. Eğer çocuklarınız 18 yaşından küçükse, sizin prim ödemenize veya 30 günü beklemenize de gerek yok. Zira onlar 1 Ekim 2008'den beri primsiz ve ücretsiz olarak sadece T.C. kimlik numaralarını söyleyerek sağlık yardımı alabiliyor.

Askerlik borçlanması yapabilir miyim?

Soru: Merhaba, ben 19.03.2009 tarihinden beri tarım Bağ-Kur'luyum, askerlik borçlanması yapabilir miyim? Doğum tarihim 1981. Askerliği 15 ay yaptım, 15 ayın hepsini borçlanırsam ne tür etkisi olur emekliliğime? Ömer Özdemir

Cevap: Ömer Bey, askerlik borçlanması yapmanız durumunda, sigorta başlangıcınız 19.12.2007 tarihine gider. Böylece emeklilik hükümleri açısından yeni hükümlere değil eski hükümlere tabi olursunuz. Yani SSK statüsüyle emekli olursanız 7000 gün 60 yaş; Bağ-Kur statüsüyle emekli olursanız 9000 gün 60 yaş şartına tabi olursunuz. Askerlik borçlanması yapmazsanız, 31.12.2036 tarihine kadar prim ödemenizi tamamlamanız gerekir. Aksi halde geciktiğiniz her iki yıl için 60 yaşın üzerine bir yıl eklenir. Diğer taraftan askerlik borçlanması için acele etmenize gerek yok, 10-15 yıl sonra da borçlanma yapsanız yine aynı haktan yararlanırsınız.

Bulgaristan günlerimi nasıl borçlanabilirim?

Soru: 1965 doğumlu bir bayanım. 1996 yılından bu yana çalışıyorum. Bunun yanı sıra 5 yıl kadar Bulgaristan'da çalıştım. Oradaki günlerimin burada da sayılması için ne yapmalıyım? Ne zaman emekli olabilirim? Sevilcan Cesur

Cevap: Değerli okurum, şu an hangi statüde (SSK mı Bağ-Kur mu) çalıştığınızı belirtmemişsiniz. SSK'lı çalıştığınızı kabul edersek, yurtdışı borçlanma için SGK'ya başvuracaksınız. SGK'ya 3 ay içerisinde, borçlandığınız her ay için 213 TL üzerinden ödeme yapacaksınız. Böylece sigorta başlangıcınız 5 yıl geri giderek 1991 olacak. Sigorta başlangıcını 23 Mayıs 1991'den önceye giderse 47 yaş 5450 gün, bu tarihten sonraya giderse 48 yaş 5525 gün şartlarıyla emekli olacaksınız. Eğer şu anki çalışmanız Bağ-Kur statüsündeyse, bu kez yine aynı yaşlarda fakat 7200 günü tamamlayarak emekli olacaksınız.

Geçmiş olsun Bekir Hançer Üstadım

Değerli üstadım, meslektaşım ve aynı zamanda SGK Daire Başkanı olan Bekir Hançer Bey'in, uzun süredir mücadele ettiği hastalığıyla ilgili çok iyi haberler aldım. Kendisine acil şifalar diliyor ve bir an önce görevinin başında görmek istediğimi bildirmek istiyorum.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 21.05.2009)

GÜNDEM