BASINDAN YAZILAR
Beş Yıldan Fazla Bağ-Kur Borcundan Kurtulma Hakkında Önemli Engel / Şevket Tezel - MuhasebeTR

Beş Yıldan Fazla Bağ-Kur Borcundan Kurtulma Hakkında Önemli Engel / Şevket Tezel

30.04.2008 tarihi itibariyle beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunan (Tarım Bağ-Kur’lular dâhil) Bağ-Kur sigortalıların, bu sürelerden kurtulması hakkındaki altı aylık süreç 02.02.2009’dan itibaren başlamış bulunuyor.

Bu haktan yararlanmak isteyenlerin söz konusu sürelerin bir kısmından veya tamamından kurtulabilmeleri için en geç 03.08.2009 tarihine kadar başvurmaları gerekiyor.

Bu uygulamayla SSK’lı süreleri ile isteğe bağlı prim ödeyerek geçirdikleri sürelerle çakışan Bağ-Kur sigortalılık sürelerinden ve bu sürelere ilişkin borçlardan kurtulmak isteyen sigortalıların yanında bu ihtilaflardan sıkışan sistem de nefes almaya başlamıştı ki gene bir uygulama sakatlığı bu hakkın kullanımını önemli ölçüde tıkamaya başladı.

Tıkanmanın nedeni beş yıldan fazla borcu bulunmasına rağmen geçmişte ödemesi bulunan sigortalıların bu borç ödemelerinin borçların asıllarının tamamlanmasına borç asılları tamamlanmadan faiz ödemelerine sayılmıyor olması. Ve bu durum sigortalıları çaresiz bırakıyor. Sigortalıların geçmişte yapmış oldukları gecikmeli ödemelerin motamot öncelikle borç asıllarına sayılması, sigortalıların gerçekte beş yıldan fazla olan borçlarının süre bazında daha düşük çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle de Bağ-Kur’lular son başvuru tarihi olan 03.08.2009 tarihi yaklaşırken beş yıldan fazla borçlarının silinmesini sağlayacak düzenlemeden tam olarak yararlanamıyorlar.

SGK’nın program sisteminde yaptıracağı düzeltme ile Bağ-Kur’luların süre bazında borçları tam olarak doğru saptanmalı, mağduriyetler engellenmelidir. Prim borçlarının bir kısmını ödeyen ve bir kısmını da ödemeyen Bağ-Kur’luların kalan parasal borç miktarı ile kalan borçlu süre miktarının uyuşmaması yanlışlığına yol açan sistem Bağ-Kur bilgisayar programına el atılarak düzeltilmezse beş yıldan fazla prim borçlarından kurtulma imkanı veren hak kadük kalacak.

Hak düşürücü süre sonu olan 03.08.2009 gelmeden sorunu duyurması bizden.

Kutlama

Kamu kurum ve kuruluşlarının personel politikasına yön veren Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığına ‘Başkan Yardımcısı’ olarak atanan değerli dostum ve kardeşim Erdal AYDIN 'ı kutluyor, yeni görevinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

(Kaynak: Sözcü Gazetesi | 11.05.2009)

GÜNDEM