BASINDAN YAZILAR
Doğum Sonrası İzninde İşten Ayrılabilir Miyim? / Hüseyin İrfan Fırat - MuhasebeTR

Doğum Sonrası İzninde İşten Ayrılabilir Miyim? / Hüseyin İrfan Fırat

SORU: Doğum sonrası 6 aylık ücretsiz izin dönüşü istifa edersem işveren ihbar süresi boyunca çalışmamı talep edebilir mi? Bu durumda istifa dilekçesini izin sırasında verebilir miyim?

YANIT: Ücretsiz izinde bulunduğunuz süre içinde istifa dilekçesi vermeniz, ihbar süresinde çalışmak zorunluluğunuzu engellemez. Bir başka deyişle asıl olan, izin bitimi ihbar sürenizi çalışıp işten öyle ayrılmanızdır. Ancak işvereniniz bu durumu kabul ederse sorun olmaz. İşveren bu talebinizi kabul etmeyip ihbar sürenizi çalışmanızı ister de siz çalışmazsanız işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalırsınız.

Bel fıtığı meslek hastalığı mıdır?

SORU: Ben inşaat ustasıyım. İki ay önce bel fıtığı oldum ve MR’a girdim, iki fıtık çıktı. İki aydır evde yatıyorum. Meslek hastalığına yakalandığımı belirterek hak talep edebilir miyim?

YANIT: Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuzun yanıtına gelince, durumunuzun meslek hastalığı olup olmadığının tespiti için SGK’nin sizi hastaneye sevk etmesi gerekir. Bu nedenle SGK’ye başvurup sevk almalısınız. Ardından rapor doğrultusunda dava açmanız gerekecektir.

Yeni işe girmem kıdem almamı engeller mi?

SORU: Ben bugün evlilik sebebi ile işimden ayrıldım. Bankada çalışıyordum, biraz sıkıntılı bir süreç yaşadım, yaklaşık 10 gün önce evlenip bugün istifa ettim. Evlilik tazminatı ödemem daha yapılmadı, ay sonunda alacağım. Bu pazartesi yeni bir işe başlayacağım; ama simdi netten okuduğum birkaç yazıya kafam takıldı. Yeni bir işe başlamam, evlilik tazminatı ödememi yapmamalarına sebep olabilir mi?

YANIT: İş Kanunu’nun (eski) 14. maddesi halen yürürlükte ve buna göre evlilik kadın çalışanlar bakımından kıdem tazminatına hak kazandıran bir işten ayrılma türüdür. İşten ayrılıp kıdem tazminatı alan bir kadın çalışanın daha sonra çalışmasında yasal bakımdan bir engel olmadığından eski işyerinizin kıdeminizi ödemesi gerekiyor.

(Kaynak: Birgün | 17.01.2020)

GÜNDEM