BASINDAN YAZILAR
EYT’de Çözüm Şart - 2 / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

EYT’de Çözüm Şart - 2 / Mustafa İşcan

Değerli okurlar, Çarşamba günkü yazımızın devamı niteliğindeki bu yazıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunu işlemeye devam ediyoruz.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NUN EYT GÖRÜŞLERİ

EYT’lilerin emekli olması yönündeki yasal engelin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Yıllarca alın teri ile ekmeğini kazanmış emekliliğe ayrılan ya da hak ettiği halde yasal tıkanıklıklardan dolayı emekliliğe ayrılamayan insanlarımızın hakkını aramak, haklarını onlara eksiksiz vermek boynumuzun borcudur” dedi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) durumları konusunda, “Olağanüstü şartlarda olağanüstü kararlar alma mecburiyeti var. Bir yük getirir mi? Ciddi manâda bir yük getirir; ama bir yol bulunur” diye görüş belirtmiştir. 

İSKANDİNAV ÜLKELERİNDE SGK AÇIĞI İLE TÜRKİYE’DE SGK AÇIĞI

Türkiye’de SGK kurumunun açıklarının çokluğundan şikâyet edilip durulur ve hükümetler bu konuda acil tedbirler alarak açıkları düşürmeye çalışır; oysa battı denilen İskandinav ülkeleri ile Avrupa ülkeleri ortalamalarına baktığımızda SGK açıkları ülkemizin açığından kat kat fazla iken onlar bu konuda şikâyetçi değiller. İskandinav ülkeleri SGK açık ortalamasının Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranı %18 civarındadır. AB ülkelerinin SGK açık ortalamasının Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranı ise %14 civarındadır. Türkiye’de ise SGK açığının Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranı sadece %1’dir. “SGK açık vermeli. SGK’nın açık vermesi, vergilerden oluşan genel bütçeden SGK’ya pay aktarıldığı anlamına gelir. SGK açığı ne kadar yüksek ise vatandaşların emeklilik ve sosyal yardımlardan aldığı pay o kadar fazla anlamına gelmektedir; bu durumda o devletin ne kadar sosyal bir devlet olduğunu göstermektedir.

FAİZE ÖDENECEK PARANIN YARISIYLA ÇÖZÜM SAĞLANIR

* EYT konusu gündeme geldiğinde bütçeye büyük bir yük olacağı söylenmektedir ancak kaç tane EYT’li var kaç tanesi hemen, kaç tanesi yıllara yaygın şekilde emeklilik hakkı elde ediyor bu bilgiler kamuoyuyla paylaşılmıyor.  Peki, EYT’de çözüm neler EYT’lilere göre kesinlikle kanunların geriye dönük işletilmesinden dolayı alınan hakların geriye iade edilmesinden başka çözüm yolu yok diyorlar. Haksız da değiller ancak bu istekleri de denk bütçe yapabilen bir iktidar tarafından yerine getirilebilir. 2020 bütçesinde faize ödenecek paranın yarısı ile EYT’lilerin sorunu çözülebilmektedir. Denk bütçe yapılmasının gerekliliği ve faize giden ödemenin azaltılmasının aciliyeti bu vesile ile bir kez daha gözler önüne serilmektedir.

Dünyanın ve ülkemizin şu anki ekonomik koşullarından dolayı ise Finlandiya örneği gibi düzenlemelerle geçici bir süreliğine bir nebze sorunun çözümüne katkı sunar diye düşünüyorum.

(Kaynak: Milli Gazete | 30.11.2019)

GÜNDEM