SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
İndirimli orana tabi malların ihraç kaydıyla teslim bedeline genel vergi oranını (%18) uygulayabilir miyiz?

İndirimli orana tabi malların ihraç kaydıyla teslim bedeline genel vergi oranını (%18) uygulayabilir miyiz?

 

Soru:
İndirimli orana tabi malların ihraç kaydıyla teslim bedeline genel vergi oranını (%18) uygulayabilir miyiz?

Cevap:Nakliye, makine, teçhizat, ambalaj, enerji gibi girdilerde genel vergi oranının uygulanması nedeni ile indirimli orana tabi malların ihraç kaydıyla teslimi dolayısıyla yüklenilen vergiler, bazı hallerde teslim bedeli üzerinden hesaplanan vergilerden fazla olabilmektedir. Bu nedenle, KDV 29/4 maddesinin bakanlığa verdiği yetkiye dayanarak, indirimli orana tabi malların ihraç kaydıyla teslimlerde iade edilecek verginin hesabında ihraç kaydıyla teslim bedelinin genel vergi oranı ile çarpılması sonucu bulunacak tutardan fazla olmamak şartıyla teslimin bünyesine giren vergilerin esas alınması uygun görülmüştür.

Böylece, indirimli orana tabi malların, ihraç kaydıyla teslim bedeline genel vergi oranının (%18) uygulanması sonucu bulunacak tutardan fazla olmamak kaydıyla ATİK nedeniyle yüklenilen vergilerden de pay verilmesi uygundur.



Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
Bilim Uzmanı
Denetçi
korayates78@yahoo.com
www.MuhasebeTR.com

 

(24.12.2008)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM