SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Maddi duran varlık satışımızdan oluşan zararı 689 hesapta takip ediyoruz. Eğer kar oluşsaydı kurumlar vergisinden istisna olacaktı. Ancak, zarar olduğu için bunu kanunen kabul edilmeyen gider olarak mı kayıtlarımıza alacağız ?

Maddi duran varlık satışımızdan oluşan zararı 689 hesapta takip ediyoruz. Eğer kar oluşsaydı kurumlar vergisinden istisna olacaktı. Ancak, zarar olduğu için bunu kanunen kabul edilmeyen gider olarak mı kayıtlarımıza alacağız ?

Soru:
Maddi duran varlık satışımızdan oluşan zararı 689 hesapta takip ediyoruz. Eğer kar oluşsaydı kurumlar vergisinden istisna olacaktı. Ancak, zarar olduğu için bunu kanunen kabul edilmeyen gider olarak mı kayıtlarımıza alacağız ?

Cevap:
Bilingi uzere KVK 5. maddesinin e bendinde iştirak kazançları istisnası düzenlenmiştir. Buna gore en az 2 tam yıl sure ile aktifte kalan taşınmazlar ve iştirak hisselerinin satısından doğan KAZANC'in %75 i istisna edilmiştir. Ayni maddenin i bendinin (3) fıkrasında ise istisna kapsamındaki giderlerin veya istisna kapsamındaki faaliyetlerin istisna dışı kurum kazancından indirilmesi kabul edilmez denilmektedir. Dolayısıyla burada, duran varlık satısından oluşan kazancın bu fıkraya dayanarak KKEG olması gerekir fikri zihinlerimizde oluşabilir. Oysa, KVK 5. maddesinin e bendindeki istisna bir KAZANC istisnasıdır. Yani, sizin bu satıştan doğan bir kazancınız olması gerekir. Böylece, firmanız bu istisnadan zaten yararlanamayacaktır. Yine ayni kanunun 5. maddesinin i bendinin (3) fıkrasında sözü edilen istisna kapsamındaki faaliyetlerden oluşan zararların indirilemeyeceği hükmü de firmanızın bu satısını ilgilendirmemektedir. Adi gecen maddede, faaliyetinin tamamı istisna olan isletmeleri ilgilendirmektedir. Oysa, maddi duran varlık satışı kazancı istisnası belirli şartlara bağlanmıştır. O şartlar gerçekleştiğinde ancak istisna hükümleri uygulanır. Dolayısıyla, sizin faaliyetinizin tamamı istisna kapsamında olmadığından dolayı bu şartı da yerine getirmemim durumdasınız.

Sonuç olarak, İstisnadan yararlanacak şartları yerine getirmediğinizden KVK. 5 . maddesinin i bendinin (3) fıkra hükümleri firmanız cin uygulanmayacaktır. Böylece, bu satıştan doğan zararı kurumlar vergisi matrahının hesabında KKEG olarak değil GİDER olarak kayıtlarınıza almanızda bir sakınca olmayacaktır.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi
Bilim Uzmanı
Denetçi
korayates78@yahoo.com
www.MuhasebeTR.com

(30.10.2008)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM