BASINDAN YAZILAR
Memurun Zam İsyanı - MuhasebeTR

Memurun Zam İsyanı

 

Memurların toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında kamu görevlileri sendikalarıyla hükümet arasındaki ikinci oturum dün yapıldı...

Açılışta bir konuşma yapan Memur-SenBaşkanı Ahmet Gündoğdu, 30 Nisan günütoplu sözleşme görüşmelerinin başladığına hatırlattı.

Gündoğdu, ‘’Bugün ayın 8’i, hala kamu işveren heyetinin teklifini alamadık, biz teklifleri toplu sözleşmeden bir hafta önce vermiştik, bu demektir ki 15 gün önce sunduğumuz teklifler var ama hala kamu işveren heyetinin teklifi gelmiş değil” dedi.

Zorunlu imza 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da hükümetin toplantıya teklifle gelmemesini eleştirdi. Koncuk, “Bu heyetin hangi konularda nasıl karar vereceğini baştan belirlemesi gerekiyor’’ diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise hükümeti zamkonusunda yavaş davrandığı için eleştirdi. Özgen, ‘’Ayın 14’ünde önümüze aceleyle bir taslak getirilecek, iki gün içinde tartışmış gibi olacağız ve 21’inde zorunlu imza dayatılacak kamu emekçilerine. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir şey değildir’’ şeklinde konuştu.

Teklif 14 Mayıs’ta 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, memurlarla hükümet arasında devam eden toplu sözleşme süreci kapsamında, kamu işveren heyetinin teklifini 14 Mayıs’ta sunacağını söyledi. Çelik, “14 Mayıs pazartesi günü genele ilişkin taleplerin değerlendirilmesine başlayacağız. Ayrıca 14’ünde kamu işveren heyetinin teklifini de sizlere, heyete takdim etmiş olacağız” diye konuştu.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 09.05.2012)

GÜNDEM