BASINDAN YAZILAR
Yeni Teşvikler Ay Sonuna Kaldı - MuhasebeTR

Yeni Teşvikler Ay Sonuna Kaldı

 Yeni teşvik kararnamesinde teknik çalışma tamamlandı. Başbakan Erdoğan, yeni teşvik sistemini TOBB'a bağlı 363 oda ve borsa başkanını Ankara'ya çağırarak birlikte açıklayacak. 

ANKARA - Yatırımlarda yeni teşvik unsurları öngören ve sektörel-bölgesel teşvik sistemini iyileştiren yeni teşvik kararnamesinin bu ay sonunda açıklanması bekleniyor. Teşvikle ilgili teknik çalışmalar tamamlandı ve tanıtım için sunum hazırlandı. Kararnamenin açıklanması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı ve uygun gün belirlenmeye çalışıldığı kaydedildi. DÜNYA'nın edindiği bilgilere göre Başbakan Erdoğan, yeni teşvik sistemini TOBB'e bağlı 363 oda ve borsa başkanını Ankara'ya çağırarak birlikte açıklayacak.
2012 yılı Ocak ayında duyurulması beklenmesine rağmen, özellikle Maliye Bakanlığı ile bazı bakanlıkları karşı karşıya gelmesi yüzünden bir türlü duyurulamayan yeni teşvik sisteminde son noktaya gelindi.
Taslak üzerinde yapılan çalışmalarda, illerin bölge sınıflaması ile bazı teşviklerin mali etkilerinin değerlendirilmesi için Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yapılan çalışma tamamlandı ve iki hafta önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Erdoğan'ın incelediği düzenlemeyle ilgili bazı değişiklikler istediği ve bunun da ilgili bakanlıklar tarafından tamamlanarak taslağa son şekli verildiği ifade ediliyor. Yeni teşvik sisteminin getireceği ek yatırım avantajları, 2011 yılı Haziran ayından itibaren yapılan yatırımlarda da geçerli olacağı çeşitli bakanlar tarafından daha önce açıklanmıştı.
Bu arada 2012 yılında geçerli olacak ve ay sonunda yayımlanması beklenen yeni teşvik sisteminin yürürlüğe girişinin gecikmesi yatırımcının teşvik belgesi almada frene basmasına yol açtı.Ekonomi Bakanlığı'nın teşvikli yatırımlarla ilgili 012 yılına ait ilk verilerine göre, ocak ayında 2 milyar 832 milyon liralık yatırım öngören 277 proje teşvik belgesine bağlandı.Geçen yılın aynı ayına göre teşvik belgesi sayısı üçte bir, yatırım tutarı da üçte iki oranında düştü. 2011'in ilk ayında toplam tutarı 8.5 milyar liraya ulaşan 412 yatırım projesi teşvik belgesine bağlanmıştı.

Nihat Ergün açıkladı


Bu arada bazı Alman şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle bir araya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de yeni teşvik sisteminin ay sonunda açıklanacağını söyledi. Ergün, "Bu ay sonunda kamuoyuyla paylaşacağımız Yeni Teşvik Sisteminin de, bu işte bir katalizör görevi göreceğine inanıyorum. Burada bütün küresel firmalara bir çağrıda bulunmak istiyorum. Türkiye, en gelişmiş ülkelerin dahi büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde her geçen gün büyüyen ekonomisiyle, yatırımcılar açısından güven telkin etmekte ve büyük fırsatlar sunmaktadır. Gerek yatırım teşvikleri açısından, gerekse Ar-Ge teşvikleri açısından sunduğumuz bu fırsatları bütün yatırımcıların iyi değerlendirmesi gerekiyor" diye konuştu.

(Kaynak: Dünya Gazetesi | 22.03.2012)

GÜNDEM