BASINDAN YAZILAR
Memurlar Geri Adım Atmıyor - MuhasebeTR

Memurlar Geri Adım Atmıyor

      


     Belediyelerde çalışan memurlar ise belediye yönetimleriyle ikinci bir sözleşme imzalayıp ayda yaklaşık 1000 lira sosyal tazminatı almaya devam edecek.
Meclis'e sunulan ve memura toplu sözleşme hakkı getiren düzenlemede 2,5 milyon memura "tek tip" sözleşme  getirilmesi  eleştirilirken belediyelerde çalışan yaklaşık 65 bin memurun "sosyal denge tazminatı" sözleşmesi yapmaya devam edeceği bildirildi. 
 
Geri adım atmayız

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, yeni yasa tasarısında belediyelerle ayrı bir sözleşme yapılmasını engelleyen bir maddenin olmadığını, dolayısıyla 19 yıldır sürdürdükleri  uygulamaya  devam edeceklerini açıkladı. Bulundukları noktadan geri gitmeyeceklerini belirten Turbay, "Hem yasalarda hem  uluslararası anlaşmalarda buna engel bir hal yok. Yasa tasarısının içerisinde bu yönüyle bize engel herhangi bir durumu da yoktur" dedi. 
 
'Engel' maddesi yok

Hükümetle sendikalar arasında yapılan görüşmelerde, belediye memurlarına çalıştıkları her bir belediye ile ikinci bir sözleşme imzalama hakkının yeni tasarıya eklenmesi talebi iletildi. Ön görüşmelerde bu talebe sıcak bakıldı. Ancak tasarının Bakanlar Kurulu'ndaki imza aşamasında böyle bir yasal  güvencenin  kamuda ikili yapı oluşturacağı,  güvence  yerine bunu engelleyecek bir maddenin tasarıya konulması görüşü ortaya atıldı. Son noktada ise tasarıya lehte ya da aleyhte madde konulmaması fikri ağır bastı.
 
Sayıştay sıkıntısı sürer

Belediyelerde örgütlü sendikalar, hükümetle yapılan toplu sözleşmeden ayrı olarak belediyelerle ikinci bir sözleşme daha imzalıyor. Bu sayede memurlar aylık 1000 lira civarında ilave  gelir  elde ediyor. Ancak uygulamanın  yasalarda bir karşılığının olmaması sözleşme imzalayan belediye başkanlarını Sayıştay incelemesi ve zimmet suçlamasıyla karşı karşıya bırakıyor. Yeni tasarıda bu sözleşmelere yasal zemin getirecek bir maddenin konmaması sorunların devam edeceğini işaret ediyor. 

Toplu görüşmelerin gerisi düştük

Başkan Mürsel Turbay, Meclis'e sunulan yeni yasa tasarısının memurun haklarında ileriye değil geriye gidişe yol açtığını savundu. Toplu sözleşme hakkıyla sağlanan hakların toplu görüşmelerin dahi gerisinde olduğunu ifade eden Turbay, şunları söyledi: "Tasarı, tarafların kendi özgür iradesiyle yapacağı bir toplu sözleşmeyi kapsamıyor. Bu düzen ne ILO ne de uluslararası sendikal normlara uygun."

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 25.01.2012)

GÜNDEM